Avukata 12 altın öğüt

Ahmed Pekin’den avukatlara 12 altın tavsiye.

 Pekin&Pekin’in kurucusu Avukat Ahmed Pekin’in tavsiyelerine uyarsanız, mesleğinizde çok başarılı olurken, adalete sağladığınız katkı ile toplumda da hak ettiğiniz yerde olursunuz.


1) Hukuku sevin. Hukuka, müvekkillere, hizmet etmeyi ve uygulamayı sevin. Sahip olduğumuz onur verici bir meslektir. Yapabileceğinizin en iyisini yapmak için, hukuka saygı duymanız ve “Hukuk’un Üstünlüğü”, adil ve bağımsız yargı, mesleğimiz ve müvekkillerimizle yakından ilgilenin. Eğer ilgilenemiyorsanız ya da hukuk alanında sadece para kazanmak veya zafer ya da güç elde etmek için çalışyorsanız, kendinize ve bize bir iyilik yapın ve istediğiniz biçimde çalışmak için başka bir iş bulun.
2) İnsanların güvenini ve saygılarını kazanın.
Hukuk insana dairdir. Avukatlık, kişisel ilişkilere dayalıdır. İlgili herkese nezaket, vakar, saygı, insaniyet ve tebessüm ile yaklaşın. Onur, dürüstlük, iyilik, hoşgörü ve sevecenlikle hareket edin. İyi bir dinleyici olun. Az konuşun; çok dinleyin. Konuşmalarınız mantıklı olsun.
3) Çözümlerinizde yaratıcı ve yenilikçi olun.
Avukatlar fikir satarlar. Bunun ötesine geçin. İmkansız görüneni başarmaya çalışın. Alışılagelmiş düşüncelere meydan okumaktan korkmayın veya bunu hayata geçirmekten tereddüt etmeyin- değişimleri gerçekleştiren budur. Sizin yararınıza sonuç verirse, buna dahiyane muhakeme ve sağlam bir sağ duyu adı verilir. İşe yaramazsa, eh, bir başka yeni fikri denersiniz. Ama doğru sorunu çözün ve yanlış sorunu çözerek konudan sapmayın.
4) Savaşa girmekten kaçının.
Müvekkilleri temsil etmek, taraf çatışmalarına yol açabilir. Savaşa girmekten kaçınmak için gayret gösterin. Müzakere, arabuluculuk ve uzlaştırma yoluyla erişilen barışçıl çözümler daima savaşla kazanılana yeğdir. En iyi savaş, hedeflerinize savaşmadan ulaştığınız savaştır. Ancak kavga kaçınılmaz ise, mücadelenizi amaçlarınıza uygun şekilde seçerek yapın; bilgi toplayın, değerlendirin, bilgiye dayanın, karşı tarafın stratejilerini neyin motive ettiğini belirleyin, detaylı planlama ve hazırlık yapın, tüm kaynaklarınızı bir araya getirin, zamanlamaya karar verin, yerleri saptayın, taktiklerinizi prova edin, alıştırmasını yapın, karar verin, kararlarınızı kararlılıkla uygulayın.
5) Rakiplerinizi kendi kurallarınızla savaşmaya yönlendirin; savaşa onların kuralları ile girişmeyin
. İnisiyatif alın, parametreleri ve gündemi belirleyin. Rakiplerinize oyun planınıza karşılık verdirtin. B Planı’nız, geri çekilme stratejiniz ve hatta C Planı’nız bile olsun. Kazanmak için, diğer taraftan fazla çalışmak zorundasınız. Savaşlar nadiren kısa sürelidir ve her iki taraf da kayba uğrar. Kendinizi ve müvekkilinizi uzun sürecek, bu yüzden de maliyetli kampanyalara hazırlayın. Ne kendizi, ne de onları yanlış yönlendirin veya yanıltın.
6) “Hukukun üstünlüğü” ilkesinin esnetilmesi, eğilmesi veya bükülmesine izin vermeyin.
Kanun her zaman doğru veya mükemmel olmayabilir fakat hukuk mükemmeldir.Onun için hukukun üstünlüğü kuralına halel getirmeyin.
7) Hayır işleri de yapın.
Zamanınızın ve yeteneklerinizin bir kısmını, hukuki hizmet almaya mâli gücü yetmeyen kişilere bedelsiz hizmet sunmaya ayırın. Kamu hizmeti ve topluma hizmet gündeminizin bir parçası olmalıdır.
8) Uzmanlaşın.
Ne kadar hevesli olursanız olun, her alanın hukukunu, hatta herhangi bir alanın hukukunu tamamen bilemezsiniz. Okuyun, bakın, dinleyin, sorgulayın. Hukuk ve hukukun müvekkillerin gereksinimlerine uygulanışını beyniniz yettiğince öğrenin, sonra yine öğrenin. Genç meslektaşlarımıza önderlik etmek de mesleğinizin bir parçasıdır..
9) Asla asla asla varsaymayın.
Doğrulayın. Her şeyi daima kontrol edin. Bu, vazgeçilmez bir ilkedir. Bilmiyorsanız, sorun. Tahmin yürütmeniz gerekiyorsa, bunun sadece bir tahmin olduğunu, etken bir gerçek olmadığını unutmayın.
10) İnsanları küçümsemeyin.
Bir başkasının dinini, etnik kökenini, kültürünü, geleneklerini, dilini, ailesini, fiziksel görünümünü, hayallerini, dürüstçe tutunduğu inançlarını, zekasını (veya zeka eksikliğini) ya da giyim, müzik, sanat, yiyecek, içki, siyaset, ulaşım ya da eş(ler)e dair seçimini asla asla hor görmeyin ve ona karşı hürmetsizlik etmeyin. Karşınızdaki kişinin en az kendiniz kadar akıllı olduğunu kabul edin.
11) Sürekli kendinizi yenileyin.
İçinde yaşadığımız, çalıştığımız ve öğendiğimiz bu rekabetçi dünyada, geride kalmak başarısızlıktır. Resmi veya gayriresmî, Sürekli Hukuk Eğitimi (Continuing Legal Education), sizin yararınızadır. Nasıl mı ayak uyduracaksınız?- Kişisel gelişim yoluyla, ya da kurumsal veya dışarıdan destek alarak, talep ederek ve eğitici eğitimlere katılarak; meslektaşlarınızın ve hatta müvekkillerinizin size öğretmelerine izin vererek; bakın, görün, dinleyin, sorun, ileride olmak ve geride kalmamak adına hayal gücünüzü kullanın.


12) Sağlığınıza ve sıhhatinize, zihninize, bedeninize ve ruhunuza iyi bakın.
Gözlerinizi koruyun –müşteri başına sadece iki gözünüz var. Ayakkabıdan tasarruf etmeye çalışmayın– sadece iyi kalite, ayağı destekleyen ayakkabılar giyin. Pek çok hastalığın, ihmal edilen dişlerden kaynaklandığı ispat edilmiştir – dişlerinizi sıklıkla kontrol edin ve ağzınızdaki tüm metalleri reçine kompozitle değiştirin. Düzenli, mesleğin vakarına yakışır biçimde yaşayın.

Önceki Forum

Hayırlı olsun

Sonraki Forum

Yargı reformu notları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.