Darbecilik( Militarist veya Juristokratist) ile Darbe Ürünleri versus 1982 Anayasası


KENAN EVREN İLE BİRLİKTE 82 ANAYASASINI DA GÖMELİM. 

1- Kanuni Esasi ( 1876) 

2- 1909 Anayasası

3- 1921 Teşkilatı Esasiye Kanunu

4- 1924 Teşkilatı Esasiye Kanunu 

5- 1961 Askeri Anayasası 

a- 1971 – 1973 Değişikliği 

6- 1982 Askeri Anayasası 

a- 2010 Anayasa Değişikliği Referandumu. 


Türkiye’de Anayasacılık serüveni yukarı kronolojik olarak sıraladık. Anayasaların felsefesi, sosyolojik ve tarihçesi hakkında birçok insan kafa yordu. Yazılı ve sözlü eser ve beyanatlarda bulundu. Nutuklar irat olundu. 

Darbeler, akıl sahibi her kes için kötü durumlardır. Ancak kalbinde hastalık olan ve kafaları pek çalışmayanlar ise darbeleri tasnif ederek iyi/kötü ayrımı yaparlar. Biz akli selim ve temiz vicdanlı insanlar için tüm darbeler kötüdür.  Darbeler ürünü anayasalar, yasalar ve düzenlemeler, uygulamaların hepsinin cehenneme gönderilmesi gereken unsurlar olduğunu inancını taşıyoruz. 

Ergin ve sezgin olan dönemime denk düşen bütün darbe davalarında yer aldım. Bunlar 12 Eylül Darbesi Davası, 28 Şubat Darbesi Davası, 17/25 Aralık “İhanet ve İntikam Darbe girişimi soruşturmasında etkin avukatlık yaptım. Hatta 17/25 Aralık “İhanet ve İntikam Darbe girişimi soruşturmasında “sahte soruşturma evrakları” teşhir ettiğim zaman bu dava çökmüştür ulusal basında açıklamalarım vardır. Tıpkı “ Kaç İsmail Kaç uydurma ve safsatasını üstün analitik çözümlemeler  “ boşa çıkaran bilge hâkim TANER ERDOĞAN gibi… (Sayın Hâkim beyi kıskandığımı da burada itiraf edeyim) 

Mezkûr darbe ürünü askeri anayasalar, bir sonraki darbe girişimine engel bir önleyici bir önlemler getirmiyor. Demek oluyor ki “ Sivil- Özgürlükçü- Demokratik Bir Anayasaya” İhtiyaç vardır. Aslında 12 Eylül 2010 “ Anayasa Değişikliği Referandumunda” halkımız bu cunta neferleri dayatması ile yapılan 1982 Anayasasını istemediğini iradesini açıkça ortaya koymuştur. 

1982 Anayasa yaptıran, 12 Eylül Darbeci başı dünyada ki hayatına veda etmiştir. 12 Eylül Davası duruşmalarında ona döktürdük ancak bu dünya da ki cezası bu idi. Ölünün arkasında hayır konuşma dışında yapacağımız bir şey yoktur. Sonsuzluk âlemine göçtü hesabı Mahkeme-i Kübra’da görülecektir. Sevap ve günahları şaşmaz terazide tartılacaktır. Oysa Cunta tarafından yaptırılan 1982 Anayasası halen geçerlidir. 

Halkımız 12 Eylül 2010 tarihli referandumda aslında bu anayasayı istemediğini açıkça belirtti. Bir takım yasal düzenlemeler ile cunta(lar) dan kalma izler silindi. Ancak “ Yeni Türkiye” için köklü değişiklikler gerekir. Bu değişkliklerin yapılması için “ Yeni Anayasa “ yapılmasına ihtiyaç vardır. 

Militarist ve Juristokratist darbelerden kurtulmak için gelin 12 EYLÜL DARBESİNİ YAPAN AYNI ZAMANDA 1982 ANAYASASINI YAPTIRAN KENAN EVREN İLE BİRLİKTE ESERİ OLAN ANAYASAYI DA TARİHE GÖMELİM. 


Müşir DELİDUMAN

Önceki Forum

Soruşturma evresi için geçerli Adli Kontrol ne zaman biter?

Sonraki Forum

Sitenin Ana Sayfa yapısı

Yorumlar

 • Bizim halimiz  hangi arabayı alacağız deyip birbiri ile anlaşamayan ve külüstür arabaya mahkum olan  ailelerin haline  benziyor. Yıllardır  bu anayasa değişmelidir  demeyen kalmadı gel değiştirelim deyince herkes  kirişi kırıyor.

 • Halkımız 12 Eylül 2010 tarihli referandumda aslında bu anayasayı
  istemediğini açıkça belirtti. Bir takım yasal düzenlemeler ile
  cunta(lar) dan kalma izler silindi. Ancak “ Yeni Türkiye” için köklü
  değişiklikler gerekir. Bu değişkliklerin yapılması için “ Yeni Anayasa “
  yapılmasına ihtiyaç vardır. 

  Militarist ve Juristokratist
  darbelerden kurtulmak için gelin 12 EYLÜL DARBESİNİ YAPAN AYNI ZAMANDA
  1982 ANAYASASINI YAPTIRAN KENAN EVREN İLE BİRLİKTE ESERİ OLAN ANAYASAYI
  DA TARİHE GÖMELİM.

  ____________________________________________________________________________________________________________________


  Halkımız bu anayasayı istemediğini  çoktan belli etmişti. N varki bu anayasanın  koruduğu  siyaset ve ekonomi ve bürokrasi  çarkından beslenen  yüzbinlerce  asalak var. Onlar düzenin değişmesini istemezler. Tabi  bizim çıkarımız var  o yüzden istemiyoruz diye açık açık söylemezler bunu. Herkes kendi meşrebine göre bir  totem bulup arkasına sığınarak bunu yapıyor.