Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin

'EVET' AMA NEDEN?Hukukmedeniyeti.org sitesinde yayınlanan 2 eylul 2015 tarihli, Terördenden de Tehlikeli, başlıklı yazımın giriş cümlesinde şöyle demişim:

"Ortadoğunun yeniden şekillendi(rildi)ği bu dönemde, ülkemiz için en tehlikeli olan şey; siyasal kaostur. Bıktırıcı,usanç verici koalisyon pazarlıklarıyla ülkemize zaman ve zemin kaybettirmektir."

 Aynı sitede yayınlanan 8 ağustos 2016 tarihli, Sayın Erdoğan AKP'nin Başına Dön, başlıklı yazımın başlangıç paragrafı şöyleymiş:

“Farkındaysan parti'nin başına dön demedim. Zira, bu parti seni andırmıyor, senin tutum ve davranışlarından iz ve eser taşımıyor. Galiba sen varken ve de yokken, rahmetli Yazıcıoğlu' nun deyimiyle, tarlanı- partiyi epeyce sürmüşler.”

İlk yazım, 7 haziran sonrası, çetin koalisyon pazarlıklarının yapıldığı, memleketin hükümet belirsizliğiyle malul olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir dönemde yazılmışken, ikinci yazımın, 15 temmuz GTÖ darbesi ertesinde kaleme alındığını anımsatmak isterim.

Gerçekten de, hükümet kuramama ülkemiz açısından, terörden daha tehlikelidir. Ülkemizin Konumu ve sorunlarının büyüklüğü, zayıf yürütmeye ve koalisyonlara imkan tanımıyor. Türkiyenin koalisyonlarla zaman ve zemin kaybetme lüksü yok. Avantajlı-dezavantajlı yanları bir yana, Cumhur- Başkanlığı sistemi tamda bunu çözüyor. Hükümeti doğrudan doğruya halk seçiyor. Güçlü yürütmenin önünü sonuna kadar açıyor. Iktidar olma-hükümet etme problemini hallediyor.

Ikincisi, GTÖ Ülkemiz için en önemli tehdit olmayı sürdürüyor. O tehlikeyi besleyen-büyüten ise AKP’ nin ta kendisidir. Ve bu parti GTÖ’ den temizlenmedikçe,  GTÖ’ nün etkinliğinin kırılması, ülkemizin huzura kavuşması ve güvenle yol alması imkansızdır. Ve bu partiyi GTÖ’ den temizleyecek-temizlemesi gereken yegane kişi ise Recep Tayyip Erdoğandır. Getirilmek istenen düzenleme Erdoğan’ ın elini oldukça rahatlatacaktır. GTÖ ile mcadeleyi Parti içi koalisyonlara kurban etmekten kurtulacaktır.

GTÖ ile mcadele de yolun başındayız. İnanıyorum ki asıl-sahici mücadele 16 nisan sonrası başlayacaktır. GTÖ ile mücadele etme kapasitesi-gücü olan yegane kişi halen ve hala Erdoğandır. Erdoğan dışında ki aktörlerin GTÖ karşısında şansı sıfırdır. Demek oluyor ki GTÖ ile mücadele fena halde Erdoğan’a muhtaçtır. Erdoğan’ ın, GTÖ bürokrasisinden ve en önemlisi de mevcut AKP’ den kurtulması için Cumhur-Başkanlığı sistemine geçiş şart oğlu şarttır. Ülkemizi GTÖ belasından kurtarmak Erdoğan’ ın tarihsel sorumluluğudur. Ve O sorumluluğu üstlenmesi-gereğini icra etmesi için Cumhur-başkanlığı sistemine geçişe ‘evet’ demekten başka yol görünmüyor.

Not: bu yazı system analizi yada sistemleri karşılaştırma yazısı değildir. 'Evet' in gerekçesi sadece yukarıda ki açıklama ve nedenlerden ibaret değildir. yeri geldikçe diğer nedenlere de değinilmeye çalışılacaktır.


Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim