AVUKATLAR ADALETİN NERESİNDE?

AVUKATLAR ADALETİN NERESİNDE

5 Nisan Avukatlar günü. Tüm hukukçu dostlarımızı kutluyoruz. Peki avukatlık, bu ülkede misyonunu yerine getiriyor mu.? Bunu söylemek çok zor. Avukatlık, bir meslekten öte güçlü  bir teminat bir sigortadır. 

Halkın, demokrasinin ve hukukun sigortası. Avukatlığın bireysel kazanç misyonundan önce kamuyu ilgilendiren fonksiyonu var...Bunu görmezden gelmek kendi ayağımızı sıkmak demektir. Bu nedenle avukatlık mesleğinin misyonuna zarar verecek her türlü düzenleme ve uygulamaya hakim savcılar da karşı çıkmalı ve avukatların yanında yer almalıdır. Tıpkı hakim bağımsızlığına zarar geldiğinde avukatların hakimlerin yanında yer alması gerektiği gibi.

Zira ülkemizde devlet  karşısında bireyler gerçekten çok güçsüz. Buradaki boşluğu  avukatlık mesleğinin doldurması  alacağımız mesafe açısından çok önemli olacaktır.
 
Avukatlık neden önemli? Zira avukatlik kollektif hak ve adalet mücadelesinde hakim savcıların yapamadığını yapma potansiyeli olan bir meslektir.

 Hakimler bir sistemin içinde belirli kurallara mahkum ve o standardın dışına çıkma yetkisi ve potansiyel olmayan güçsüz ve korunaksıź bir meslek grubu.. Demokrasiye ve hukuk devletine zarar verdiğine inanılan uygulamalara direnç gösterecek güçleri yok. Zaten direnç gösterenlere yapilan  uygulamalar hafizalarimizda duruyor hala
 
Bu itibarla avukatlık mesleğinin yeniden varlık nedenine ve Uluslar arası misyonununa uygun olarak yeniden dizayn edilmesi mesleki kalitenin yükseltilmesi, uzmanlaşmanın mutlaka ama mutlaka getirilmesi, avukatların demokratik toplumun geregine uygun olarak bireysel olarak güçlendirilmesi en büyük temennimizdir.

Selam olsun adaletin ihyası için çırpınan ve adaletin ruhuna zarar verecek adımlardan uzak duran savunma ordusunun şahsiyetli mensuplarına

Önceki Forum

Sigorta alacakları

Sonraki Forum

BİR HAKİM ÖLMÜŞ DİYELER

Yorumlar

  • Olmayan adaletin neresinde olabilirler ki...

  • Umarım avukatların daha da entegre olabildiği bir sistem kurulur, bir lisans öğrencisi olarak en büyük temennilerimden bir tanesi de bu ülkem adına