Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin

ZAMANINIZI YÖNETİN 


 

 

 

            İnsanların her gün biraz daha fazla zamana sahip olmak için herşeyi yapacaklarını söyledikleri halde sahip oldukları zamanı israf etmelerini her zaman ironik bulmuşumdur. Zaman, yaşamın en belirleyici ölçüsüdür. Herkesin bir günde 24 saat eşit hissesi vardır. Muhteşem hayatlar yaşayan kişileri sıradan insanlardan ayıran, bu saatleri nasıl kullandıklarıdır.

            Bir çoğumuz tatminkâr ve değerli bir hayat için yapmamız gerekenleri bildiğimiz onca şeyi yapacak sınırsız zamanımız varmış gibi yaşarız. Çoğunlukla gündelik aciliyetlerin hayatımızın günlerini doldurmasına izin vererek, hayallerimize ulaşmayı erteler veya sürüncemede bırakırız. Bu kesinlikle pişmanlık dolu bir hayatın reçetesidir. Tıpkı roman yazarı Paul Bowles’in bir zamanlar yazdığı gibi:

            “... bilmediğiniz için (ne zaman öleceğimizi), yaşamı tükenmeyen bir iyilik sanırız. Ancak her şey sadece birkaç kez olur ve aslında bu tekrarlar çok azdır. Çocukluğunuza ait kişiliğinizde derin bir yeri olan ve o gün olmadan yaşamınızı düşünemeyeceğiniz bir öğleden sonrayı daha kaç kez hatırlayacağınızı düşünüyorsunuz? Bel ki 4-5 kez daha, belki de o kadar bile değildir. Dolunayı daha kaç kez seyredebileceksiniz? Belki 20 ancak yinede herşey sınırsızmış gibi görünür...”

            Zamanınızı daha etkili bir şekilde kullanma sözü verin. Zamanızın gerçekten ne kadar önemli olduğu konusunda bir farkındalık geliştirin. Sahip olduğunuz bu en değerli varlığınızın başkaları tarafından heba edilmesine izin vermeyin ve sadece sizin için gerçekten bir anlam ifade eden faaliyetlere yönelin.

14


Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim