Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Özel Hukuk
0 Yorum

Mahkeme eşine ‘hizmetçi' diyen erkeği kusurlu buldu

Mahkeme, eşinin kendisine sürekli hakaret ettiğini ve şiddet uyguladığını belirten kadının açtığı boşanma davasında, 80 bin TL maddi ve manevi tazminat ile 250 TL nafaka vermesine hükmederek çifti boşadı.

İstanbul'da yaşayan D.S. isimli kadın 28 yıllık eşinin kendisine sürekli olarak kötü davrandığını, şiddet uyguladığını, hakaret edip “Seni eşim olarak görmüyorum. Bu evde ye, iç, yat, hizmetçilik et” sözlerini kullandığını belirterek boşanma davası açtı. İstanbul Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında kadın artık dayanacak gücünün kalmadığını belirterek, 150 bin TL maddi ve manevi tazminat ve bin TL nafaka talep etti.

80 BİN TL TAZMİNAT İLE BOŞADI

Davalı erkek K.S. de eşinin talep ettiği nafaka ve tazminatın reddine karar verilmesini istedi. Davalı erkeğin D.S.’yi eşi gibi görmediğini, hizmetçi gibi davrandığını belirten mahkeme, birçok defa hakaret edip evden kovduğu, “Seni karım olarak görmüyorum. Bu evde ye, iç, yat, hizmetçilik et” şeklinde sözler kullandığı, fiziksel şiddet uyguladığı vurgusunu yaptı.

Habertürk'ten Serdar Kulaksız'ın haberine göre mahkeme, davalı erkeğin sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiğini, uzun süre evden ayrılıp gelmediğini, bunun sebebini kabul edilir şekilde açıklayamadığını da ifade etti. Davacı kadının da eşine hakaret içeren sözler kullandığını kaydeden mahkeme, erkeğin ağır kusurlu, davacı kadının da az kusurlu olduğuna hükmetti.

Mahkeme, davalı erkeği 80 bin TL maddi ve manevi tazminat ile 250 TL nafaka vermesine hükmederek çifti boşadı.


T.C.
Yargıtay
2. Hukuk Dairesi

Esas No:2013/18571
Karar No:2014/229
K. Tarihi: 


MAHKEMESİ :Sincan 2. Aile Mahkemesi
TARİHİ :27.06.2013
NUMARASI :Esas no:2013/5 Karar no:2013/465

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm, davacı-davalı (kadın) tarafından kocanın kabul edilen boşanma davası, kusur belirlemesi, reddedilen tazminatlar ve yoksulluk nafakası yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
1-Mahkemece, davacı-davalı kadın ağır kusurlu kabul edilerek boşanmaya karar verilmiş ise de, yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, mahkemenin de kabulünde olduğu gibi davacı-davalı kadının, kocanın önceki evliliğinden olan kızına şiddet uyguladığı, ayrı yatakta yattığı, evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği buna karşılık davalı- davacı kocanın da kadın otururken evin elektriğini ve gazını kestiği, eşine “ ben seni hizmetçi olarak eve aldım” ve eşinin önceki evliliğinden olan çocuğuna” ayı gibi yiyorsun “dediği anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu durum karşısında boşanmaya neden olan olaylarda her iki tarafında eşit kusurlu olduklarının kabulü gerekir. Eşit kusur halinde de boşanmaya karar verilmesi gerektiğine göre, davalı-davacı kocanın boşanma davasının kabulü sonucu itibarıyla doğru olduğundan boşanma kararının kusur tespiti ile ilgili gerekçesinin değiştirilmesi suretiyle onanması yönüne gidilmiş ve davacı-davalı kadının bu yöne ve aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan yönlere ilişkin temyiz itirazları da yerinde görülmemiştir. 
2-Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz. (TMK.m.175) Yukarıda açıklandığı üzere boşanmaya sebep olan olaylarda davacı-davalının daha ağır kusurlu olmadığı gerçekleştiğine göre, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşeceği anlaşılan davacı- davalı kadın yararına geçimi için uygun miktarda yoksulluk nafakası takdiri gerekirken, hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak isteğin reddî doğru görülmemiştir.
SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen sebeple yoksulluk nafakası yönünden BOZULMASINA, bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer bölümlerinin ise yukarıda l. bentte gösterilen sebeple boşanma hükmünün kusura ilişkin gerekçesinin değiştirilmesi suretiyle ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 13.01.2014 (Pzt.) 
www.hukukmedeniyeti.org 
  
27.6.2017 12:25:27
Kaynak: İlerihaber
http://ilerihaber.org/icerik/mahkeme-esine-hizmetci-diyen-erkege-tazminat-cezasi-verip-cifti-bosadi-73304.html

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim