Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yasama
0 Yorum

"Aile arabuluculuğu" sisteminin ayrıntıları belli oldu: Kadına şiddet eksenli boşanmalar muaf

Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulacak "aile arabuluculuğu"nun hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Tartışmalara neden olan sistem mevzuata giriyor. Düzenlemeye göre; boşanma, nafaka, mal paylaşımı, tazminat, velâyet, çocukla kişisel ilişki kurma gibi konularda vatandaşlar aile mahkemesi hâkimi tarafından arabulucuya yönlendirilecek. Avrupa Konseyi'nin de desteklediği proje uyarınca, “aile arabuluculuğu merkezleri" kurulacak. Kadına şiddet eksenli boşanma davaları ise arabuluculuk sisteminden muaf tutulacak.

Aile hâkimlerinin gözetiminde çalışacak merkezlerde hukukçu arabulucuların yanı sıra psikolog, sosyolog gibi değişik alanlardan uzmanlar istihdam edilecek. 2 bin aile arabulucusu yaşanan anlaşmazlıkları gidermeye çalışacak.

Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır 'ın haberine göre arabulucular, öncelikle tarafları barıştırmaya çalışacak. Taraflara, çocukların menfaatini gözeten çözüm bulunması konusunda yardımcı olunacak. Arabulucu huzurunda sağlanan uzlaşı, her şartta aile hâkiminin onayından geçecek. Halen mahkemelerde aile davaları aleni bir şekilde yapıldığı için aile sırları ortalığa dökülüyor. Arabuluculukta görülen uyuşmazlıklar gizli kalacak.

Kadına şiddet eksenli boşanma davaları ise arabuluculuk sisteminden muaf tutulacak. Bu tür uyuşmazlıklar mahkemelerde sonuçlanacak. Arabulucu, taraflardan birinin hak kaybına uğradığını fark ederse süreci hemen sonlandıracak ya da hak kaybına uğrayan tarafın sürece bir avukatla dahil olmasını isteyecek.

Hukukçular arasından seçilen arabuluculara 300 saat eğitim verilecek. Bu konuda ilk adım dün atıldı. Aile arabulucusu olarak görev yapacak kişilere eğitim verecek eğitmenlerin eğitimlerine başlandı. Eğitimlere, Yargıtay üyeleri, aile hâkimleri, aile hukuku üzerine çalışan akademisyenler, avukat arabulucular ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcilerinden oluşan 31 eğitmen adayı katıldı. Dünyaca ünlü aile arabulucusu İngiliz Lisa Parkinson da eğitim veren isimler arasında yer aldı. Parkinson'un Türkçe'ye çevrilen “Aile Arabuluculuğu" kitabı, aile arabulucularına dağıtılacak. Avrupa Adaletin Etkililiği Komisyonu (CEPEJ) Uzmanı ve Arabulucu Portekizli Maria Oliveria da eğitmenler arasında yer aldı. Eğitim organizasyonları Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Hakları Daire Başkanı Hakan Öztatar tarafından yapılıyor.

Dünyaca ünlü aile arabulucusu İngiliz Lisa Parkinson ve Arabuluculuk Hakları Daire Başkanı Hakan Öztatar

Türkiye'de yılda 450 bin boşanma davası görülüyor. Davaların ortalama sonuçlanma süresi 3 yıl. Arabulucuyla bu sürenin 3 aya düşürülmesi bekleniyor. Böylece, uzun yargılama sırasında taraflar arasında yaşanan anlaşmazlıklar önlenecek. Uzmanlar, Türkiye'de boşanma davaları sırasında çiftlerin yanı sıra ailelerin de sürece dahil olmasıyla taraflar arasındaki husumetin büyüdüğüne dikkat çekiyor. Arabuluculuk ile aileler arası uyuşmazlıkların da çözümü hedefleniyor. Yeni sistem dava sürecinden daha az maliyetli olacak.

Arabuluculara, boşanmak için gelen çiftlerin barıştırılmasını sağlamak amacıyla “çatışmadan işbirliğine geçmede ebeveynlere yardımcı olmak" başlığı altında eğitim verilecek. Diğer eğitim başlıkları şöyle: ‘Aile arabuluculuğunun yasal çerçevesi ve uygulama kuralları, arabuluculuk toplantılarına ilişkin fiziki koşullar (oturma düzeni vb), problem çözme becerileri, güven tesis edilmesi ve dostane ilişki kurulması, aile içi şiddet ve istismar türleri, güç dengesizliği, çocukların risk altında olmaları.'

  
7.11.2017 07:48:28
Kaynak: T24
http://t24.com.tr/haber/aile-arabuluculugu-sisteminin-ayrintilari-belli-oldu-kadina-siddet-eksenli-bosanmalar-muaf,484116

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim