Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Tüketici hakları
0 Yorum

Uçak rötarına manevi tazminat

Uçağı rötar yapan iş insanı davacı oldu: Mahkeme ‘manevi tazminat’ kararı verdi
Bir havayolu şirketinden aktarmalı yurtdışı bilet alan Antalyalı iş insanı, uçağın rötar yapması sebebiyle iş görüşmesine geç kaldı. Zarara uğradığı gerekçesiyle davacı olan iş insanına manevi tazminat ödenmesine karar verildi.


İHA’nın haberine göre Antalyalı iş insanı, yurtdışına, İstanbul aktarmalı uçak bileti aldı. Antalya’dan vaktinde hareket eden iş insanı, İstanbul’dan kalkan uçağın bir saat 3 dakika rötar yapması nedeniyle planlanan iş görüşmesini kaçırdı. Mağduriyetinin giderilmesi için havayolu şirketiyle iletişime geçtiyse de, iş insanının zararı karşılanmadı.Bunun üzerine iş insanı, Manavgat 4’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak davacı oldu ve 6 bin 306 liralık otel ve ulaşım masrafının iadesiyle bin lira manevi tazminat talep etti.

Mahkemede savunma yapan havayolu şirketi avukatı, dünyada hiçbir havayolu şirketinin vaktinde kalkmayı taahhüt etmediğini belirterek şöyle konuştu: “Uluslararası genel havayolu kurallarına bağlı kalmak kaydı ile her havayolu şirketi kendi uçuş hareketinin güvenle icrası için kurallar koymaya yetkilidir. Her ne pahasına ve hangi şartlarda olursa olsun tarifeye uyulacağı şeklinde bir yükümlülük dünyanın hiçbir havayolunun taşıma şartlarında yoktur. Yolcunun bilet almakla şartlarını kabul ettiği taşıma sözleşmesinde, taşıyıcı müvekkilinin uçuş saati konusunda bir garanti vermediği bu şartların bilet almakla yolcu tarafından kabul edildiği ortadadır. Davacı, uçuşta gecikmenin olabileceğini ve gecikmeme konusunda bir garanti verilmediğini bilmektedir. Davacıya yapılan herhangi bir hukuk dışı uygulamanın söz konusu olmadığı, uçuşun gecikmesinden kaynaklı olduğu ima edilen iş görüşmesi zararına ilişkin talebinin de hukuka aykırı olduğu ortadadır. Davacının manevi tazminat talebi yerinde değildir.”

Tarafları dinleyen mahkeme, davacının 175 dolar bilet ücreti, otel konaklama bedeli ve taksi ücretinin iadesine hükmetti. Mahkeme, davalının kusur durumu, uğranılan mağduriyet nazara alınarak 500 lira manevi tazminata da karar verdi. Kararın temyiz edilmesiyle devreye giren Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi kararı onadı.
  
17.3.2018 18:53:34
Kaynak: Diken
http://www.diken.com.tr/ucagi-rotar-yapan-is-insani-davaci-oldu-mahkeme-manevi-tazminat-karari-verdi/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim