Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Tüketici hakları
0 Yorum

Ticaret Bakanlığı'ndan 'bankalardan hesap işletim ücretlerini geri isteyin' açıklaması

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tüketicilerden alınan hesap işletim ücretine ilişkin gelişmelere dikkat çekildi ve bu ücretlerin bankalardan istenebileceği belirtildi.

Söz konusu ücrete ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından düzenleme yapıldığı ve ilgili yönetmelikte bu ücretin, finansal tüketicinin hesap sayısına bağlı olmaksızın, müşteri bazında ilgili kuruluşun belirlediği dönemlerde tahakkuk ve tahsil edilebileceğinin belirtildiği hatırlatıldı.


Bankalar artık hesap işletim ücreti alamayacak
Hesap işletim ücretinin iptali istemiyle Danıştay 15. Dairesi'nde açılan davada alınan karara işaret edilen açıklamada, söz konusu düzenlemenin daire tarafından 'Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı olduğu gerekçesiyle oy birliğiyle iptal edildiği belirtildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İptal kararları hukuki işlemi geçmişe etkili olarak ortadan kaldırdığından, 'hesap işletim ücreti'nin yasal dayanağı ortadan kalkmış olup, tahsil edilen söz konusu ücretin iadesine ilişkin olarak, tüketicilerimizin, ücreti tahsil eden bankalardan iade talebinde bulunmaları, ücretin iade edilmemesi durumunda ispatlayıcı bilgi ve belgelerle uyuşmazlık konusunun değeri dikkate alınarak (2018 yılı için 6 bin 860 liraya kadar) tüketici hakem heyetlerine başvuru dilekçesiyle şahsen, avukat marifetiyle veya e-devlet üzerinden 'www.tuketicisikayeti.gtb.gov.tr' adresli internet sitesinden müracaat etmeleri mümkün bulunmaktadır."

Açıklamada ayrıca, geçmişe dönük bu ücretlerin iadelerinin sağlanması adına farklı iletişim kanallarından tüketicilere ulaşılarak 'danışmanlık hizmeti verilebileceği, tüketici hakem heyetlerinde dosya açılmasına aracı olunabileceği'ne ilişkin taleplerde bulunulduğuna dikkat çekildi.

Bunlara itibar edilmemesi ve bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olunması uyarısına yer verilen açıklamada, bu tür durumlarla karşılaşan tüketicilerin konuyu Bakanlığa, emniyet birimlerine ve savcılıklara bildirmesinin önemi vurgulandı.
  
4.8.2018 14:15:32
Kaynak: Tr
https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201808041034606682-ticaret-bakanligi-hesap-isletim-ucreti-iade/?utm_source=https://t.co/Bv8aELbhJ1

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim