Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol
Advertisement

Sitenize Ekleyin
AYM-İnsan Hakları Mahkemesi
0 Yorum

Rahip Brunson için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılacak


Amerikalı Rahip Andrew Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, üst mahkemenin ret kararı tebliğ edildikten sonra Anayasa Mahkemesi’ne müracaat edeceklerini açıkladı.

Üst mahkeme tarafından adli kontrol şartının kaldırılması talebi reddedilen Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, Reuters’e yaptığı açıklamada, iç hukuk yollarının tüketilmesinin ardından gerektiği takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de başvurmayı planladıklarını söyledi.

Cem Halavurt, "Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar konusunda iyimseriz, eğer başvurumuz reddedilirse, tereddüt etmeden AİHM’e başvururuz." dedi.

Bu arada konu ile ilgili avukatın görüşlerini köşesine taşıyan Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdülkadir Selvi, Brunson’la ilgili başvuruda Mehmet Altan kararında olduğu gibi bir yöntem izleneceğini yazdı.

Anayasa Mahkemesi’nin, Mehmet Altan’ın "kişi güvenliği ve hürriyeti hakkı ile ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine" karar verdiğini hatırlatan Selvi, "Mehmet Altan kararı Brunson için örnek oldu. Avukat İsmail Cem Halavurt 2 yıldır tutuklu olan Brunson için AYM’ye kişi güvenliği ve hürriyeti hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlali kapsamında bireysel başvuruda bulunacak." dedi.

20 yıldan fazla süredir Türkiye'de yaşayan rahip Brunson, başarısız darbe girişiminin ardından terör suçlamasıyla 2016'da tutuklanmıştı.
  
23.8.2018 07:59:11
Kaynak: Tr
http://tr.euronews.com/2018/08/22/rahip-brunson-icin-anayasa-mahkemesi-ne-basvuru-yapilacak

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim
Advertisement
Advertisement