Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Hukuk Medeniyeti
0 Yorum

Türkiyenin ilk hukuk yapay zekası : Hukuk Work
Hukuk Yapay Zekasında dünyadaki emsallerine paralel olarak Hukuk Work yapay zekası, hukukçulara insanlar gibi hatta insanların bile ulaşamadığı çözümlere ya da sonuçlara ulaşmasını amaçlamaktadır. 

Tüm dünyada hukukçuların karşılaştıkları hukuki sorunlarda en önemli uğraşları, bu soruna ilişkin yargı pratiklerinin ne olduğudur. Bu uğraşta karşılaştıkları bir çok problem bulunmaktadır.

Elinizdeki olaya ilişkin en güncel kararı bulduğunuzu zannederken, aslında bu karar istisna - olaya özgü bir karar olup, çözmeniz gereken hukuki sorun için emsal teşkil etmemektedir veya yerleşik görüş olduğunu açıkça ifade eden bir karar bulmuşsunuzdur, ancak en güncel yeni kararlarda eski yerleşik görüşten vazgeçildiğini açıkça ifade eden kararlar vardır. Tam da istediğiniz kararları barındıran bir arama sonucu elde etmişsinizdir, ancak kopya kararlardan dolayı aradığınız ayrıntıyı içeren kararı bulmak için bir çok defa arama yapmanız ve-veya onlarca içtihada bakmanız gerekmektedir. Şansınızı bir de Google'da denemek istersiniz, ancak ne getirdiği bilginin güncelliğini kontrol edebilirsiniz, ne de getirdiği bilginin yanında dikkat edilmesi gereken diğer yönleri görebilirsiniz.
...

Hukuk Work Yapay Zekası hukukçuların, karşılaştıkları hukuki sorunlarda en önemli uğraşları olan emsal karar aramada yapay zekayı tek tık aşamasına getirmiştirNeyi nasıl getirdiğini gelin özelliklerine bakarak somut olarak görelim:

ORİJİNALLİK

Emsal karar arama sonuçlarında. birbirinden tek bir hususta bile farklı şey söylemeyen şablon içtihatlar içinde boğulmamanız için Hukuk Work ™ Yapay Zekası, şablon içtihatları tek içtihat altında toplar.  


FARKINDALIK

Arama sonucu ekranında, emsal kararın tam metni için tıklamadan önce emsal kararın hangi hukuki sorunda hangi görüşü kabul ettiğini gösterir. Böylelikle hangi kararları incelemeniz gerektiğini kısa sürede anlayıp size vakit kazandırır.


YERLEŞİK GÖRÜŞ

Arama sonucundaki kararlar içinde Yüksek Mahkemelerin yerleşik görüş belirtiyor ise kararlar tek başlık altında gösterilir.  Böylece araştırdığınız hususta istikrar kazanan  uygulamaya zahmetsizce sizi ulaştırır. Elbetteki bu başlık altında kararın gösterilmesi bu görüşün halen yerleşik olduğunu mutlak olarak göstermez. Güncel kararlara da bakmanızı tavsiye ederiz.


GÖRÜŞ DEĞİŞİKLİĞİ

Arama sonucundaki kararlar içinde Yüksek Mahkemelerin görüş değişiklikliği belirtiyor ise bu kararlar ilgili başlık altında gösterilir. Böylece geçerliliği kalmayan eski kararlara bakıp yanlış hüküm vermenizi önler.  Elbette ilgili başlık altında kararın gösterilmesi halen bu görüşün geçerli yeni görüş olduğunu mutlak olarak göstermez. Güncel kararlara da bakmanızı tavsiye ederiz.


İLGİLİ MEVZUAT

Aradığınız kavramlar ile ilgili tüm mevzuat maddelerini gösterir. Bu sayede araştırdığınız hususun kanuni dayanaklarını görme imkanı elde edersiniz.  


İLGİLİ DAİRE

Aramanızın Yüksek Yargı Kurumunun hangi dairesi ile ilgili ise o dairenin ilgili kararına  öncelik verilir. Böylece aradığınız kavramları içeren ancak bu kavramlarla doğrudan ilgisi olmayan karar yığınlarının arama sonuçlarını gereksiz yere doldurmasını önler.  


EKSİKLİK GİDERME

Aradığınız kavramların eş anlamlısını, kök halini ve terim öbeklerini de kendiliğinden ekler, arar, bulur. 


UYARI SİSTEMİ

Hukuk Work ™ Yapay Zekası, emsal karardaki kanunun yürürlükten kaldırılmış olduğunu belirip yeni kanundaki madde karşılığını gösterir. Şimdilik sadece temel kanunlar açısından. Böylelikle emsal karardaki görüşün mevzuat değişikliğinden sonra da devam edip etmediğini kolayca anlayabilirsiniz.


ÇALIŞMA MASASI

Arama sonucundaki kararları incelerken kararın önemli kısımlarını vurguladığınızda karar, arama terimleri başlığı altında otomatik listelenir. Vurguladığınız kısımlar, özet olarak eklenir. Dilekçenizde kullanacağınız kararları bu şekilde derleyip 'Vurguladıklarımı aktar" tuşuna tıklayarak dilekçenize tek tıkla ekleyebilirsiniz.


  
5.9.2018 10:26:46
Kaynak: Hukukwork
https://www.hukukwork.com

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim