Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
AYM-İnsan Hakları Mahkemesi
0 Yorum

Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye çağrı: AİHM içtihatlarını savcılarınıza daha iyi öğretin


Avrupa Konseyi’nin, duruşma öncesi tutukluluk koşullarıyla ilgili endişesini dile getirdiği ve savcıların ve ceza mahkemelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarını daha iyi uygulaması için Türkiye'ye tavsiyede bulunduğu öğrenildi.

Avrupa Konseyi ve Türk Adalet Bakanlığı yetkilileri, 4-5 Ekim tarihlerinde Ankara’da düzenlenen gayri resmi toplantılarda şu anda kaldırılmış olan olağanüstü hal uygulamasının uzun dönem etkilerini masaya yatırdı.

Bu toplantıya, Türkiye’den Adalet Bakanlığı dışında İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Olağanüstü Hal Uygulaması Araştırma Komisyonu ile Yargıtay Mahkemesi temsilcileri katıldı.

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, bu görüşmelerde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve AİHM içtihatları çerçevesinde ifade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, toplanma ve dernek kurma özgürlüğü konuları ele alındı.

Ayrıca Avrupa Konseyi heyeti, Türkiye’de “yargılama öncesi tutukluluğun uzatılmasıyla ilgili endişelerini” dile getirdi ve “Türk Ceza Kanunu’nda da yer alan diğer alternatif önlemlerin uygulanmasının önemine” değindi.

AİHM içtihatları uygulansın
Terörle mücadele yasasının geniş bir şekilde yorumlanması, soruşturmalarda prosedür gecikmeleri yine ayrıntılı bir şekilde ele alındı.

Bu görüşmelerde Avrupa Konseyi heyeti, Türkiye’ye, savcıların ve ceza mahkemelerinin, AİHM içtihatlarını daha iyi yorumlayıp, uygulamalarını sağlama konusunda gerekli ek tedbirlerin alınması tavsiyesinde bulundu.

Heyetin, Olağanüstü Hal Uygulaması Araştırma Komisyonu ve Yargıtay Mahkemesi temsilcileri ile yaptığı görüşmede, adil yargılama ve işten çıkarmalar konusu öncelikle ele alındı.

Avrupa Konseyi ve Türk yetkililer arasındaki çalışma grubu, bir sonraki toplantısı, gelecek ay Strazburg’da düzenlenecek.
  
12.10.2018 19:46:41
Kaynak: Tr
https://tr.euronews.com/2018/10/12/avrupa-konseyi-nden-turkiye-ye-cagri-aihm-ictihatlarini-savcilariniza-daha-iyi-ogretin

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim