Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Davalar-Soruşturmalar-Ceza Hukuku
0 Yorum

Emekli Yargıtay Daire Başkanı, Türkiye'de işlenen ‘ensest' suçunu anlattı...

Cinsel suçlara bakan Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanıyken FETÖ kumpasıyla seçimi kaybetti. Aziz Yıldırım’ın da sanık olarak yargılandığı ‘şike’ soruşturmasında karar verecek daireye başkanlık yaptığı dönemde, dosya önüne gelemeden emekliye ayrılmak zorunda bırakıldı.

Cinsel suçlara şimdi Yargıtay 14. Ceza Dairesi bakıyor. Ahmet Ceylani Tuğrul da emekli... Ve daire başkanıyken verdiği kararlar ışığında, “Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar, ensest ilişkiler” kitabını kaleme aldı. Kitapta dikkat çeken konuların başında Türkiye’de oldukça sık rastlanan bir suç olan “Ensest”in yasalarda yerinin almaması var.

Ensest kavramının yargısal kararlarda ifade edilmediğini belirten Tuğrul, “Türkiye’de ceza yasalarında ayrıca ensest tanımı yapılmamıştır. Ensest şeklinde gerçekleşen cinsel saldırı, istismar ve taciz suçlarının cezaları, saldırganın yakınlığı dikkate alınarak arttırılmaktadır. Ensestin yasalarda tanımının yapılması ensestin farkındalığını arttıran bir durum olacaktır. Ensestin yasalarda da tanımlanması uygulamalarda ortak hareket edilmesini kolaylaştıracaktır” görüşünü dile getirdi.

BAĞNAZ BABALAR ENSEST İLİŞKİYE DAHA YATKIN

Tuğrul, ensest ilişki mağduru çocukların ortak özelliklerini de şöyle sıraladı: “Kız çocukları, ailede annenin olmayışı, pasif kişilik yapısına sahip olması, hamile olması, hasta olması gibi nedenlerle anneye daha çok yardımla sorumlu bir anlamda anne kimliği yüklenen büyük olan kız çocukları ve bunların evlilik veya başkaca nedenlerle aile dışına çıkması durumunda daha küçük kız kardeşleri, özürlü çocuklar, içe dönük çocuklar ağırlıklı olarak risk altında bulunan çocuklardır. Enseste maruz kalan çocukların insanlarla yakın ilişki kurmasına babası tarafından izin verilmediği ve bağnaz baba figürü ortaya çıkıyor. Üvey baba ensesti adli vaka olarak yansıyan ve sıklıkla görülen ensest ilişki türlerinden biri olarak karşımıza çıkmakta.”

"GENELEVDE ÇALIŞAN KADINI TACİZ EDENE DE AYNI CEZA VERİLİR"

“Hiçbir namuslu kadın kendi iffetini ortaya atmaz.”

Bu tabir, Yargıtay’ın cinsel suçlara bakan dairesinin genel uygulamasının en güzel özeti.

Tuğrul’a bu kuralın herkes için uygulanıp uygulanmadığını da sordum.

İşte yanıtı: “Cinsel suçlarda ağırlıklı olarak bu kuralın önemli bir yeri vardır. Hayat kadının da bir iffeti vardır. Hiç kimse onu yaptığı iş nedeniyle iffetsizlikle suçlayamaz. Ve genelevin kapısından çıktıktan sonra her türlü cinsel taciz veya saldırı suçuna maruz kalan genelev çalışanına da bu kural uygulanır. “

İŞTE TÜRKİYE’NİN ENSEST HARİTASI

Tuğrul, kitabında ilginç bir araştırmasına da yer vermiş.

2000 ve 2010 yılları arasında Yargıtay’a gelen ensest ilişki dosyalarının, cinsel suçlar dosyaları içindeki yerinin incelendiği araştırmaya göre Türkiye’de ensest ilişki suçlarının en çok işlendiği yer İstanbul olarak tespit edilmiş.


On yıllık süre içerisinde 40 ayrı ilden Yargıtay’a ensest ilişki suçuyla ilgili dosya gelmiş. Diğer illerden bu suça ilişkin herhangi bir dosya gelmemiş. İşte, Türkiye’de işlenen cinsel suçlar içerisinde ensest ilişkinin oranları:

İstanbul: Yüzde 19

Ankara: Yüzde 5

İzmir: Yüzde 5

Mersin: Yüzde 5

Adana: Yüzde 4

Antalya: Yüzde 4

Aydın: Yüzde 3

Bursa: Yüzde 3

Denizli: Yüzde 3

Edirne: Yüzde 3

Muğla: Yüzde 3

Kayseri: Yüzde 3

Giresun: Yüzde 3

Bolu: Yüzde 2

Elazığ: Yüzde 2

Konya: Yüzde 2

Trabzon: Yüzde 2

Ordu: Yüzde 2

Hatay: Yüzde 2

Karaman: Yüzde 2

Nevşehir: Yüzde 2

Tokat: Yüzde 2

Samsun: Yüzde 2

Zonguldak: Yüzde 2

Afyonkarahisar: Yüzde 1

Balıkesir: Yüzde 1

Bartın: Yüzde 1

Bilecik: Yüzde 1

Diyarbakır: Yüzde 1

Eskişehir: Yüzde 1

Manisa: Yüzde 1

Malatya: Yüzde 1

Sakarya: Yüzde 1

Sinop: Yüzde 1

Siirt: Yüzde 1

Osmaniye: Yüzde 1

Kırıkkale: Yüzde 1

Rize: Yüzde 1

Yozgat: Yüzde 1


Kaynak : Yasemin Güneri-Habertrük
  
26.10.2018 12:03:57
Kaynak: Haberturk
https://www.haberturk.com/yazarlar/yasemin-guneri/2192560-emekli-yargitay-daire-baskani-turkiyede-islenen-ensest-sucunu-anlatti

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim