Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Danıştay-İdari Yargı
0 Yorum

Danıştay, İstanbul Şehir Üniversitesi'ne bedelsiz tahsisi durdurdu


Danıştay 13’üncü Daire, Kartal’da bulunan, TEKEL’e ait 297 bin metrekarelik kıymetli taşınmazın, bedelsiz olarak İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devrinin yürütmesini durdurdu. Davayı Mimarlar Odası açmıştı.

Gazete Duvar'dan Özlem Akarsu Çelik'in haberine göre Anadolu yakasının en kıymetli arazilerinden biri olarak gösterilen, Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi’nde bulunan TEKEL’e ait 297 bin metrekare yüzölçümlü taşınmazın İstanbul Şehir Üniversitesi’ne “bedelsiz” devrine ilişkin Mimarlar Odası’nın açtığı davada, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. Cevizli Tekel Dayanışması’nın bileşenlerinden olan Mimarlar Odası’nın açtığı davada, oy çokluğuyla kabul edilen Danıştay 13’üncü Daire, 2018/361 esas numaralı kararda şöyle dendi:

“Davaya konu taşınmazın, İstanbul Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz devredilmesine ilişkin işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı, uygulanması halinde giderilmesi güç veya imkânsız zararların doğmasına yol açacağı sonucuna ulaşılmıştır."

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na açtığı davada İstanbul Şehir Üniversite müdahildi.

"Doğal sit alanı" dendi
Davacı, ‘taşınmazın da bulunduğu Dragos bölgesinin doğal SİT alanı olduğunu, 1-5000 ölçekli imar planında şehir parkı olarak onaylanan alanın plan tadilatlarıyla yapılaşmaya açıldığını, taşınmazın da yer aldığı bölgede önemli arkeolojik kalıntılar bulunduğunu ve kazı çalışmalarının bitmediğini’ belirtti.

Davalılar ile müdahil ise kendilerini, ‘işlemde hukuka aykırılık olmadığını, üniversitenin kamu hizmeti icra ettiğini söyleyerek ve davacının bu davayı açma yetkisi bulunmadığını’ öne sürerek savundular.

Ancak Danıştay 13’üncü Daire, değeri çok yüksek olduğu ifade edilen taşınmazın, vakıf üniversitesine devrini durdurdu.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’nın üniversitesi olan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin rektörü ise AK Partili eski bakan Ömer Dinçer.
  
12.11.2018 14:05:36
Kaynak: T24
http://t24.com.tr/haber/danistay-istanbul-sehir-universitesine-bedelsiz-tahsisi-durdurdu,746075

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim