Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Danıştay-İdari Yargı
0 Yorum

Danıştay 'İptal' dedi! Taşımaya devam ediyorlar


Danıştay'ın ihale iptal kararına rağmen Hasankeyf'te taşıma işlemleri devam ederken ilçe halkı taşıma işlemlerinin durdurulmasını talep ederek "Bize yaşam hakkı tanınmıyor" dedi.

Yapımı devam eden Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak Batman'ın tarihi antik kenti 12 bin yıllık Hasankeyf'te Danıştay kararına rağmen taşıma işlemleri devam ediyor. Danıştay 13. Dairesi, taşıma işlemlerini alan firmanın ihalesine iptal kararı verdi. Karar sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı da ihale ile ilgili soruşturma açtı.

Danıştay kararına rağmen taşıma işlemlerine bugün de devam edildi. Sultan Süleyman Cami minaresinin taşıması taşları sökülerek sürerken Koç Cami (Kızlar Camisi) olarak bilinen caminin de taşıması için dev vinçler getirildi. Vinçlerin kurulmaya başlaması ile birlikte Hasankeyf'te kimi evlerin suları ve elektrikleri kesildi.

Vatandaşlardan Abdullah Tarhan, "2 gün önce tarihi eserlerin taşınması için Danıştay iptal kararı verdi. İptal kararı verilmesine rağmen Hasankeyf'te çalışmalar devam ediyor. Vatandaşın yaşam hakkını tanımıyorlar yolları bozuyorlar elektrik direklerini kaldırıyorlar. Hasankeyf'te sular kesik, yaşam hakkı bırakmadılar bize Hasankeyf halkı olarak biz de söylüyoruz; yeni yerleşim alanını bitirin, yeni Hasankeyf'e geçelim eski Hasankeyf'te ne çalışma yapıyorsanız yapın" dedi.

Sinan Bahçeli adlı esnaf da taşıma işlemlerine tepkisini dile getirerek, "Sabah saatlerinde çalışan iş makinelerini durdurduk. Hasankeyf esnafı ve halkı ile birlikte yapılan çalışmaları durdurduk. Hasankeyf halkı olarak talebimiz yeni Hasankeyf bitirilsin, taşınalım eski Hasankeyf'te ne yapıyorsalar yapsınlar. Yapılan çalışmalar yüzünden hep mağdur olduk. Dün hafta sonuydu esnaf olarak hiçbir iş yapamadım bu zararımı kim karşılayacak?" diye konuştu.
  
26.11.2018 17:13:47
Kaynak: Haberturk
https://www.haberturk.com/danistay-iptal-dedi-tasimaya-devam-ediyorlar-2236888

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim