Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
AYM-İnsan Hakları Mahkemesi
0 Yorum

AİHM'den flaş Cem Vakfı kararı!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’nin Cem Vakfı’na ödemesi gereken maddi tazminatın düşürülmesi için yaptığı başvuruyu reddetti.

Türkiye, maddi zararın 44,400 eurodan, 23,300 euroya düşürülmesini talep etmişti.

AİHM’den yapılan açıklamada, altıya karşı bir oyla Türkiye’nin başvurusunun reddedildiği bildirildi. Gerekçeli kararda, daha önce verilen maddi cezayla ilgili hükmün değiştirilmesi için geçerli bir gerekçe bulunmadığı bildirildi.

Cem Vakfı’nın 2010 yılında yaptığı başvuruyu ilk olarak 2014 yılında karara bağlayan AİHM, Türkiye’de Alevi cem evlerine ayrımcılık yapıldığına hükmetmişti. AİHM, İstanbul Yenibosna’daki Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı’nın açtığı davada Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14’üncü maddesini 9’uncu maddeyle bağlantılı olarak ihlal ettiğine karar vermişti.

AİHM, bu davayla ilgili 2017 yılında aldığında kararda Türkiye’nin 44,400 maddi zarar, 10 bin Euro maddi olmayan zarar olmak üzere için 54,400 euro para cezası ödemesini kararlaştırmıştı.

Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı, cami, kilise ve sinagogların yararlandığı elektrik faturasından muaf olma uygulamasının kendileri için de geçerli olması talebi Türk mahkemelerinde reddedilince AİHM’e başvurmuştu.
  
19.2.2019 19:40:36
Kaynak: Yurtgazetesi
http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/aihm-den-flas-cem-vakfi-karari-h118777.html

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim