Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Davalar-Soruşturmalar-Ceza Hukuku
0 Yorum

Ohal Yargılamalarının bilançosu : 37 bin dava açıldı, 6 bin karar verildi

Kanun Hükmünde Kararnamelerle tesis edilen ihraç gibi işlemlere ilişkin OHAL Komisyonu’nca verilen kararlara karşı açılan davaların hızlı sonuçlanması için önemli bir adım atıldı. Bu davalara bakan özel görevli mahkeme sayısı 4’ten 5’e çıkarıldı. Ayrıca bu mahkemelerin kararlarını incelemek üzere bir İstinaf Mahkemesi de kuruldu. Bu mahkemelere açılan dava sayısı 37 bine ulaştı. Bunların 5 bin 867’si karara bağlandı. Kararların çok önemli bir kısmı ret yönünde olurken, az sayıda olmakla birlikte iptal kararı da verildi

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL 2 yıl sürdü. Bu sürede kanun hükmünde kararnameler ile 125 bin 678'i ihraç olmak üzere toplam 131 bin 922 işlem yapıldı. Bu işlemleri incelemek üzere kurulan OHAL Komisyonu’na 125 bin 600 başvuru yapıldı. Bu başvuruların yarısı yani 63 bin 100’ü sonuçlandırıldı. 62 bin 900 başvurunun ise inceleme süreci devam ediyor. 

RET KARARLARI OHAL MAHKEMELERİNE
OHAL Komisyon’un kabul ve iade kararları gereği yapılmak üzere ilgili kurumlara iletiliyor. Komisyon’un ret kararlarına karşı ise Ankara'da Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından kurulan dört özel yetkili idare mahkemesinde dava açılabiliyor. HSK yargılamaları hızlandırmak adına önemli bir karar daha aldı. Bu mahkemelerin sayısı 5’e çıkarıldı. Ankara 19., 20., 21., 22. ve 24. idare mahkemeleri bu davaları karara bağlıyor. 

İSTİNAF DA KURULDU
HSK önemli bir karar daha aldı. Bu mahkemelerin verdiği kararlarının Danıştay’a gitmeden istinaf incelemesini tabi tutulması da kararlaştırıldı. Bu nedenle Ankara Bölge İdare Mahkemesi bünyesinde 13. İdari Dava Dairesi de kuruldu. Dairenin başına ise daha önce Danıştay üyeliği de yapan kıdemli bir isim getirildi. 

37 BİN DAVA AÇILDI
OHAL Komisyonu’nca verilen ret kararlarından şu ana kadar 37 bini idare mahkemelerine taşındı. 5 mahkeme bu davalardan 6 bin dolayını sonuçlandırdı. Davaların çoğunluğu ret kararı ile sonuçlandı. Yani ihraç kararlarının ve OHAL Komisyonu’nun ret kararlarının çok büyük bir kısmı yerinde bulundu. Ancak az da olsa mahkemeler, ihraç işlemlerinin iptali yönünde kararlar da verdi. 

İPTAL KARARLARI GEREKÇELERİ
Komisyon, ByLock kullanımı ve Bank Asya hesaplarına dair karar verdi. Örgütün gizli haberleşme ağı ByLock kullanıcısı olduğu iddiasıyla kamu görevinden ihraç edilen ancak ByLock’u kullanmadığı yargı kararları ile kesinleşenler birkaç isim için iptal kararı verildi. Yani bu isimlere memuriyete dönüş yolu açıldı. Yine FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimatı üzerinde Bank Asya hesabında artışa gittiği iddiasıyla kamu görevinden ihraç edilen bazı isimler için de iptal kararı verildi. Bunlar; Bank Asya hesaplarındaki hesap hareketlerinin rutin bankacılık işlemi olduğu gerekçesiyle beraat eden isimlerden oluşuyor.  Yine ceza yargılamalarında farklı gerekçelerle beraat eden isimler yönünden de iptal kararları verildi.
  
18.3.2019 12:02:21
Kaynak: Haberturk
https://www.haberturk.com/ohal-mahkemelerinin-bilancosu-ortaya-cikti-2406358

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim