Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Avukatlık-Barolar
0 Yorum

Kara para ile savaşta avukatlara kanuni yükümlülük

Rusya'da "para aklama" operasyonları ile mücadeleyi daha da sıkılaştıran devlet şimdi yeni bir adım attı. Yeni yasa ile, avukatlar, noterler ve muhasebeciler Rusya Federal Finansal İzleme Servisi (Rosfinmonitoring) tarafından kara listeye alınan müşterilerinin bankahesaplarını bloke etmek için harekete geçmek ve yetkilileri bilgilendirmekle yükümlü kılınıyor.

Para aklamanın önlenmesi mevzuatında ilgili değişiklik parlamentonun alt kanadı Duma'da kabul edildikten sonra, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde onaylandı. Şimdi Putin'in imzası ile yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Hukuk çevreleri, yeni yasa ile avukatlar, noterler ve muhasebecilere "ihbar görevi" verilmesini tartışıyor. Rusya Barosu yetkilileri üyelerinin, "para aklamanın önlenmesi yasaları ile avukatlık sırrının korunması" arasında ikilemde kalacağını belirtiyor.

Kommersant gazetesine konuşan muhasebe şirketleri ise yasanın muhasebecilerin alması gereken önlemler konusunda açık olmadığından yakındı ve doğabilecek tartışmalı sonuçlara karşı dikkatli olunmasını istedi. (turkrus.com)

  
19.3.2019 13:17:23
Kaynak: Finansgundem
https://www.finansgundem.com/haber/rusyada-kara-para-ile-savasta-avukat-ve-muhasebecilere-gorev/1395645

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim