Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
AYM-İnsan Hakları Mahkemesi
0 Yorum

Anayasa Mahkemesi, gardiyanların darp ettiği hükümlünün doktora götürülmemesine ihlal kararı verdi

Gündem
Anayasa Mahkemesi, gardiyanların darp ettiği hükümlünün doktora götürülmemesine ihlal kararı verdi
Ayrıca mahkeme 3 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti

Kocaeli 2 Nolu F Tipi Cezaevinde hükümlü bulunan Turan Günana’nın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru sonuçlandı. Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) gerekçeli kararında, hapishanede gardiyanlarca darp edildiği yönünde şikayeti bulunan Günana’nın olayın ardından sağlık raporu almasına izin verilmemesi nedeniyle, olayın etkin soruşturulmadığına hükmedildi.

bianet'in haberine göre mahkeme, kamera kayıtlarına hatta kamera tespit tutanaklarına da ulaşamadıklarını belirterek, Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan kötü muamele yasağı kapsamındaki etkili soruşturma yapma yükümlülüğünün ihlal edildiğine ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

“Bundan sonra gününüzü görürsünüz”
Olay, Kocaeli 2 Nolu F Tipi Cezaevinde, 8 Temmuz 2014’te gerçekleşti. Turan Günana, ertesi gün savcılığa verdiği dilekçeyle “darp, tehdit ve hakarete maruz kaldığı” gerekçesiyle şikayetçi oldu.

Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.

Turan Günana savcılık ifadesinde, gardiyanlarla aralarında koridorda başlayan münakaşanın, “ortada hiçbir sebep yokken” fiziki saldırıya dönüştüğünü anlattı:

“Biz kendimizi ifade etmeye çalışsak da kolumu geriye çevirmek ve boynumdan tutmak suretiyle, yumrukla sırtıma vurdular. Zorla kolumuzdan çekiştirmek suretiyle yerlerde sürükleyerek beni ve diğer mahpus S.’yi odalarımıza götürdüler. Bu esnada ‘Herhalde burada rahatsınız, biz burayı cehenneme çevirmeyi biliriz, bundan sonra gününüzü görürsünüz, gösteririz’ şeklinde tehdit ifadesi kullandılar.

Hastaneye değil hücreye götürüldüler
Günana’nın olay sırasında yanında bulunan mahpus S. de olayı, “Tanımadığım bir personel masa başından bize ‘Biz Türkiye Cumhuriyeti memurlarıyız biz ne dersek onu yapacaksınız’ diyerek üzerimize geldi. Turan Günana'nın boğazını sıktılar. Hastaneye de götürmediler” diye anlattı.

Gardiyanlar ise ifadelerinde, mahpusların istediklerini yapmaması üzerine fiziki müdahalede bulunduklarını anlattılar.

Olayın ardından yedi gün de hücre hapsiyle cezalandırılan mahpuslar resmi olarak şikayetçi olmalarına rağmen sağlık raporu alınması için hastaneye götürülmedi.

Kamera kaydı yok ama savcılığın gerekçesi “kamera kaydı”
Savcılık, 20 Mart 2015’te kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararın gerekçesinde, “kamera kayıtları ve tanık anlatımları içeriğinden de anlaşılacağı üzere, şüphelilerin ilgili mevzuat çerçevesinde kendilerine verilen zor kullanma yetkilerini kullandıkları” ifade edildi.

Ancak AYM’nin gerekçeli kararında, olayı çeken bir kamera görüntüsünün ellerinde olmadığı belirtiliyordu.

Savcılığın kararına itiraz da Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliğince reddedilince, Günana 18 Mayıs 2015’te AYM’ye bireysel başvuru yaptı.

Bu arada, mahpuslardan S.’ye, olay sırasında gardiyanlara “Siz kimsiniz bize emir veremezsiniz, siz devletseniz biz PKK’liyiz, kralınız gelse ona da bunu yaparız” dediği gerekçesiyle dava da açıldı ancak dava, şikayetten vazgeçildiği gerekçesiyle düştü.

Manevi tazminata hükmetti
AYM’nin gerekçeli kararı 4 Nisan 2019’da tamamlandı.

Kararda, “Günana’nın olayda yaralanıp yaralanmadığı, yaralanmış ise mahiyetinin ne olduğu hususları gerek ceza infaz kurumu idaresi gerek soruşturma makamları tarafından adli muayene raporu aldırılmamış olması nedeniyle tespit edilemediği” değerlendirmesi yer aldı.

Sağlık durumuyla ilgili adli muayene raporu aldırılmamış olmasının tek başına “kötü muamele yasağı kapsamında etkili soruşturma yapma usul yükümlülüğünü ihlal ettiği” sonucuna ulaşıldı.

AYM, Günana’ya 3 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti
  
10.5.2019 11:20:12
Kaynak: T24
https://t24.com.tr/haber/anayasa-mahkemesi-gardiyanlarin-darp-ettigi-hukumlunun-doktora-goturulmemesine-ihlal-karari-verdi,820495

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim