Hakim kararına 'avukatın eteği kısa' yazdı

Haberler

İstanbul'da bir mahkeme salonunda yaşanan "etek" krizi tartışma yarattı.

Gazeteci Melis Alphan'ın paylaştığı duruşma tutanağında, duruşma sürerken, hakimin davacı avukata dönerek, etek boyunun çok kısa olduğunu belirtmesi ve etek boyunun fotoğrafının çekilip baroya gönderilmesini istemesi tepki çekti.

Duruşma tutanağında, şu ifadeler yer aldı:"Davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğu bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olduğu giyim kuşam etik kurallarına aykırı olduğu görüldü. Huzurda dinleyici sıralarında bulunan Av. Mehmet Burhan Zorbay ve Av. Feyza Yüksel de davacı vekilinin etek boyu hakkında fikirleri avukatlık hukukuna mevzuatına örfe uygun olup olmadığı soruldu.

Davacı avukatın etek boyunun çok kısa olduğu ve bir yanlış anlamaya vesile olmaması için hakimin kısa değerlendirmesi ile huzurda bulunan avukatların kısa değerlendirmesinin aynı olmayacağının nazara alınarak cep telefonu ile baro başkanlığına bildirilmesi için etek boyunun cep telefonu ile çekilmesi istendi. Davacı vekilken tek boyumun çekilmesini istemiyorum, dedi."

Melis Alphan ise, sosyal medya hesabından, "Mahkemede duruşma sürerken hakim, avukata dönüp 'Etek boyunuz çok kısa, fotoğrafını çekelim, baroya gönderelim' diye kendi kendine olay çıkardı. Buyrunuz..." diye yazdı.

HAKİMİN İLK SKANDALI DEĞİL

Skandal tutanağı tutan Hakim Mehmet Yoylu, daha önce de Türkiye gündemine farklı olaylarla gelmişti. 

Yoylu, Sakarya'da görev yaparken, Balıkesir'e gönderildi. Yargı camiasında Yoylu'nun, Sakarya'da bir kişiye balkondan ateş ettiği için gönderdildiği konuşuluyor. 

2012 yılında Balıkesir Adliyesi'nde görev yaparken, bir avukata yumruk ve tekmeyle saldıran Yoylu, soruşturma geçirmiş, İstanbul Kartal Adliyesi'nde görevlendirilmişti. 

Yoylu'nun saldırdığı avukat olaydan sonra Balıkesir Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, darp nedeniyle başında ve boynunda ezikler, kızarıklıklar tespit edilen, 3 günlük de "iş göremez" raporu verilmişti.

Yargı camiasında konuşulan bir diğer konu ise, Hakim Yoylu'nun, Osmanlı Şeyhülislamlarından olan Ebussuud Efendi'nin hukukçuluğuna sık sık referans verdiği, tanıklara baskı kurmak için Müslümanlık vurgusu yaptığıydı. 

Mehmet Yoylu'nun cübbesiz duruşmalara çıktığı da konuşulanlar arasında. 

AVUKATLARDAN PROTESTO

Skandalın duyulmasının ardından avukatlar, olayın yaşandığı duruşma salonunun önünde toplandı. Avukatların tepkisinin hedefinde hakimin, meslektaşlarına yönelik tavrı var.

Avukatlar hakimin tavrını alkışlarla protesto etti:

İstanbul Barosu Bağlı Çalışan Avukatlar Kurulu da olayı sosyal medya hesaplarından kınadı. Kurul yaptıkları paylaşımda "Meslektaşımızın yanındayız... Meslektaşımızın etek boyu duruşmanın konusu değildir! Bu zihniyet, kadına saat kaçta, neredeydin, ne içmiştin diyen zihniyetin uzantısıdır. Kınıyoruz. Bu zihniyetin üstesinden birlikte geleceğiz" ifadeleri kullanıldı.

ETEK BOYUNUN ARDINDAN KÜPE TARTIŞMASI

Avukatlar, mahkemede yaşanan "Etek Boyu Rezaleti"ni tutanak altına aldı. Aynı hakim, bugünkü skandalın ardından, sonraki duruşmada da bir kadın avukatla "küpe" yüzünden tartıştığı öğrenildi.

Avukatların tutanak tuttuğu sırada hakim Mehmet Yoylu'nun kürsüde oturduğu görülüyor:

HSK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre; Hakimler ve Savcılar Kurulu, İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hâkimi Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlattı.

HSK 2. Daire'nin, gün içinde de toplanarak Yoylu'nun açığa alınıp alınmayacağını görüşmesi bekleniyor.

HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada“Soruşturma izni verdik. Gereğini yapacağız, kamuoyu merak etmesin” dedi.

TBB'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Barolar Bilriği'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Anadolu Adliyesi İş Mahkemesinde üzücü bir olay yaşanmıştır.

Mahkemenin hakimi, bir kadın avukatın kıyafetine karışmıştır. Yetkisini kötüye kullanmıştır. Mahkemesini küçük düşürmüştür. Aynı zamanda meslektaşımızı bu şekilde baskı altına almış ve taciz etmiştir. Yargılama yaptığı işi bırakıp, meslektaşımızı kılığı kiyafeti yüzünden yargılamaya kalkışmıştır. Hatta fotoğrafını çekmeye teşebbüs etmiştir.

Bu hakim daha önce Balıkesir’de bir meslektaşımıza kürsüden hakaret edip onu darp etmiş olan bir kişidir. Sorunludur. Bugün yaşanan olay bu kişinin hakimlik görevine o olaydan sonra devam ettirilmiş olmasının sonucudur.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu tarafından derhal HSK ile görüşülmüştür. HSK, hakim hakkında şu an itibariyle soruşturma açmıştır.

Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Kuşkusuz bu olayı sonuna kadar takip edeceğiz."

İşte skandal tutanak:

https://odatv.com/hakim-kararina-avukatin-etegi-kisa-yazdi-29051928.html

Önceki Haber

AYM :Gazetede Yayımlanan Haberler Nedeniyle Şeref ve İtibar Hakkının İhlali İddiasının Kabul Edilemez

Sonraki Haber

Avukatın etek boyuna tepki gösteren hakim görevden uzaklaştırıldı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap