Bu konuda kolayca emsal karar bulabilmek için lütfen Karar Arama sayfamıza bakınız.

Hâkim ve savcıların yüzde 45 inin mesleki kıdemi 3 yıl veya daha az

Haberler

Hâkim ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) internet sitesinde Türkiye'de 20 bin 719 hâkim ve savcının görev yaptığını açıklanırken, bu hâkim ve savcıların neredeyse yüzde 45'inin son 3 yılda görev yapmaya başladığı ortaya çıktı.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin yaşandığı dönemde 15 bin 304 hâkim ve savcı görev yapıyordu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 2019 yılının başında 3 bin 908 hâkim ve savcının 'FETÖ' ile ilişkili olduğunu ifade ederek ihraç edildiğini açıklamıştı.

Buna göre, 15 Temmuz'dan bu yana en az 9 bin 323 yeni hâkim ve savcı alımı yapıldı. Yani, yargıda görev yapan 20 bin 719 hâkim ve savcının yüzde 45'inin meslekte görev yaptığı süre 3 yıl veya daha az.

14 bin 131 hâkim, 6 bin 588 savcı
HSK'nın internet sitesinde, görevde olan hâkim ve savcı sayısı 20 bin 719 olarak belirtilirken, bunun 14 bin 131'inin hâkim, 6 bin 588'inin ise savcı olduğuna dikkat çekildi. 

13 bin 296 erkek, 7 bin 423 kadın hâkim ve savcının görev yaptığı da HSK'nın sitesinde açıklanan istatistiklere yansıdı. 

Erkek savcı sayısı 6 kat fazla
Erkek hâkim sayısı 7 bin 655, kadın hâkim sayısı 6 bin 476 olarak belirlenirken, erkek savcı sayısının 5 bin 641, kadın savcı sayısının 947 olduğu ifade edildi. 

Yargıtay Başkanı: 4 bin 561 hâkim ve savcı hakkında 'FETÖ' soruşturması yapıldı
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde geçen pazartesi günü yapılan ve tartışmalara neden olan adli yıl açılışında, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, ilk derece mahkemelerde görev yapan 4 bin 561 hâkim ve savcı hakkında FETÖ soruşturması başlatıldığını belirtmişti. Cirit, soruşturma başlatılanlardan 3 bin 495 hâkim ve savcı hakkında ise FETÖ üyesi olmaktan dava açıldığını söylemişti. Yargıtay Başkanı, dava açılan 534 hâkim ve savcının beraat ettiğini, bin 344 kişinin ise mahkum olduğunu ve bin 617 kişinin ise yargılamasının sürdüğünü sözlerine eklemişti.

Yargıtay Başkanı, geçen yıl adli yıl açılışında yaptığı konuşmada, yalnızca Yargıtay'da görev yapan bine yakın tetkik hâkiminin yarısından fazlasının 5 yılın altında meslek kıdemine sahip olduğunu söylemişti. 

CHP'li Yarkadaş "113 AK Partili avukat hâkim ve savcı yapıldı" demişti
Cumhuriyet Halk Partisi'nin 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, geçen yıl yaptığı açıklamada, AK Parti teşkilatlarında görev yapmış 113 avukatın, hâkim ve savcı yapıldığını duyurmuştu
https://t24.com.tr/haber/hakim-ve-savcilarin-yuzde-45-inin-mesleki-kidemi-3-yil-veya-daha-az,838033

Haberler Haberleri

Ali Çağatay/Geleceğe Bakış - Kredi batığı nasıl önlenir"

...Küçük ve orta ölçekli şirketler yani KOBİ'ler ve OBİ'ler -iyi yönetilenleri tenzih ederek belirtelim- halihazırda şöyle yönetiliyor: Akşam şirketten çıkan patronla kasada oturan sekreter veya muhasebe elemanı arasında aşağı yukarı şöyle bir diyalog geçiyor:-Kasada ne kadar para var, evladım?- 250

Ali Çağatay/Geleceğe Bakış - Kredi batığı nasıl önlenir"

....Küçük ve orta ölçekli şirketler yani KOBİ'ler ve OBİ'ler -iyi yönetilenleri tenzih ederek belirtelim- halihazırda şöyle yönetiliyor: Akşam şirketten çıkan patronla kasada oturan sekreter veya muhasebe elemanı arasında aşağı yukarı şöyle bir diyalog geçiyor:-Kasada ne kadar para var, evladım?- 25

Çin Mahkemelerinin Blockchain Kullanımı Artıyor!

Xinhua News kaynağının aktardığı bilgiye göre, bu yıl Mart ayından Ekim ayına kadar görülen 3,1 milyon davada blockchain ve yapay zeka tabanlı akıllı internet mahkemeleri hizmet verdi. ”Geleceğin mahkemeleri” olarak adlandırılan bu mahkemeler insan olmayan, sanal ve yapay zeka tabanlı yargıçlar ile

Önceki Haber

Feyzioğlu'dan dolar çıkışı: HSK bugün değişsin dolar 2 lira düşer

Sonraki Haber

FETÖ'den ihrâç edilen hakime ret