Türkkan: HSK'ya ihtiyaç yok!

Haberler

Uzun zamandır beklenen yargı paketi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin tümü üzerine İYİ Parti Grubu adına Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuşma yaptı. Yargıda bugün yaşanan durumun kilometre taşlarının 2010 yılında yapılan referandumla döşenmeye başlandığını belirten Türkkan, ‘Bu çöküşün başlangıç tarihi 12 Eylül 2010 tarihidir. Bugün o sürecin bedelini ödüyoruz.’ dedi. Türkkan Türkiye’de yargı bağımsızlığının önündeki en büyük engel olarak Hakimler ve Savcılar Kurulu’nu gösterdi, şöyle konuştu:


BÜTÜN BELALAR…


“Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin 12 Eylül 2010 referandumuyla değişen yapısı, çalışma usul ve esasları kuvvetler ayrılığını dışlayıp erkleri bağımlılığa mecbur etti. Yürütme organına geniş bir yetki sistematiğini tanıdığı 2010 referandumuyla Hâkimler ve Savcılar Kurulunun bağımsızlığı ve tarafsızlığı yürütmenin kontrolünde bir çizgiye getirildi. ‘Balyoz, Ergenekon, Kumpas davaları gibi Türkiye'nin başına musallat edilen bütün belalar 2010 referandumuyla yapısı değişen HSK atamaları kaynaklıdır. (Not: 2010'a kadarki süreçte de Beşiktaş DGM'nin tüm atamaları eski HSYK zamanında yapılmış, 2010 öncesinde de Beşiktaş DGM'nin neredeyse tamamı FETÖCÜLER seçen eski HSYK idi.) 2010 referandumuyla yapısı değişen HSK, kimin elindeyse onun elinde bir silaha ve kumpas yuvasına dönüşen kurum, 2010 yılından beri ülkemizde yargı eliyle yaşadığımız tüm belaların yuvasıdır. Silivri Cezaevi ise bu yapının toplama kampına dönüşmüştür. Ergenekon ve Balyoz kumpaslarında birçok suçsuz insanın Silivri'de hayatları çalınmıştır. DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİĞİ SÜRECE… Yargı bağımsızlığının, hukuk içerisinde adaletin tecelli etmesinin önündeki en büyük engel HSK'nin bizatihi kendisidir. Asıl sorun Hâkimler ve Savcılar Kurulunun yapısındadır. ‘Adalet reformu’ dediğiniz reformun tamamını değiştirseniz bile HSK'nin yapısında değişikliğe gidilmediği sürece Türkiye'de yargının bağımsız olduğuna dair bir ifadede bulunmak asla ve kata mümkün değildir. HSK'nin resmî sitesine girip hiç baktınız mı? Ne yazıyor orada? misyonu, adil yargıyı tesis etmek üzere, hâkim ve savcılarla ilgili işlemleri, hukukun üstünlüğü, mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığıyla hâkimlik ve savcılık teminatı esaslarına göre yerine getirmek. Vizyonu ise; adil, bağımsız, tarafsız, güvenilir ve etkin yargının teminatı olarak belirlemiş. Hukukun üstünlüğü, mahkemelerin bağımsızlığı, tarafsızlığı, güvenilir ve etkin bir yargının güvencesi kavramlarının yer aldığı HSK'da Başkanın dediğine, tersine bir karar alınabilir mi, mümkün mü böyle bir şey?


HSK’YA İHTİYAÇ YOK Bana kalırsa ‘HSK’ denen yapıya da ihtiyaç yok. Onun yerine, siyasetüstü, hukuk ve adaletten asla şaşmayan ve yürütmenin baskısını üzerinde hissetmeyen yeni bir yapı kurmak lazım; o zaman yargıda reform yapmış olursunuz. Sorun o kadar derinlere işlemiş ki HSK'nin yapısındaki değişiklik, Türk adalet sistemini kurtarmaya yetmiyor. Aslında Hükûmet olarak HSK'deki yapıyı değiştirmeye de niyetiniz olmadığı çok açık ortada.

....


https://www.kocaelibarisgazetesi.com/siyaset/turkkan-hskya-ihtiyac-yok-h115248.html

Önceki Haber

Erdoğan binlerce vatandaşın beklediği nafaka konusuna açıklık getirdi

Sonraki Haber

Tepki çeken avukata soruşturma...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap