Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yargı sorunları- Yargı reformu
0 Yorum

Yargıtay bozdu, mahkeme ısrar etti: Kadına şiddeti tasarlasa da tasarlamasa da 20 yıl

İnfial yaratan Emine Bulut davasının sanığı Fedai Varan’ın cinayeti ‘tasarlayarak’ işlemediği gerekçesiyle cezasının hafifletilmesi tartışılırken, bir başka kadına şiddet davasından örnek karar çıktı. Eşini üzerine benzin dökerek yakıp 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Salih Çalışkan, Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, “Tasarlama yok ancak cezası yine de 20 yıl” dedi.
İNŞAATLARDA çalışan 3 çocuk babası Salih Çalışkan, 4 Nisan 2014’te, 4 aydır ayrı yaşadığı ve boşanma aşamasında olduğu eşi Gönül Çalışkan’ı (36) İstanbul Tuzla’da takip etti. Kocasını fark eden Gönül Çalışkan kaçmak istedi. Ancak eşi tarafından yakalanıp yüzüstü yere yatırıldı. Pet şişeye koyduğu benzini eşinin kafasına ve vücuduna döktükten sonra çakmakla ateşe verdi. Ağır yaralanan Gönül Çalışkan aylarca tedavi gördü. Olayın ardından yakalanan Salih Çalışkan tutuklandı. Anadolu Adliyesi 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Kasım 2014’te, Salih Çalışkan’ı önce ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezasına çarptırdı. Suçun ‘teşebbüs’ aşamasında kalması ve sanığın duruşmadaki hal ve tavırları nedeniyle ceza 16 yıl 8 aya indirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya müdahil edilmedikleri, müşteki avukatının da sanığın cezasında indirim yapılmaması gerekçesiyle Yargıtay’a itiraz etmeleri üzerine Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, dosyayı usulen bozarak yerel mahkemeye geri gönderdi. Salih Çalışkan, 5 Mayıs 2018’deki duruşmada suçu işleme azim ve kararlılığı, suçu işledikten sonraki davranışları, yardım etmeye gelenleri bile engelleyen hareketlerde bulunması ve yargılama sürecinde herhangi bir pişmanlık içerisinde olduğu yönünde kanaat edinilememesi sebepleriyle 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İNDİRİM DE YAPILMADI
...
  
26.10.2019 10:24:57
Kaynak: Hurriyet
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/yargitay-bozdu-mahkeme-israr-etti-kadina-siddeti-tasarlasa-da-tasarlamasa-da-20-yil-41359525

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim