Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yasama
0 Yorum

2. yargı paketi ne zaman çıkacak" Nafaka yasası detayları ne" Kim ne kadar süre nafaka alabilecek"

Kısa süreli evliliklerde ömür boyu nafaka uygulamasının kaldırılması ve nafaka düzenlemesini içeren 2. yargı paketi ne zaman çıkacak, nafaka yasası detayları ne, kim ne kadar süre nafaka alabilecek? Taslak metinde yer alan bilgilere göre nafaka hesaplamalarında 5 kriter dikkate alınacak.

5 aşamalı hesaplama sistemi Üzerinde henüz çalışmaların yürütüldüğü nafaka yasasıyla ömür boyu değil 5 aşamaya göre belirlenmesi öngörülüyor. Bu bağlamda nafaka ödemelerinde; evlilik süresi, çocuk sayısı, boşanan kadının yaşı, belir durumu ve kusur durumu dikkate alınacak. Süre sınırı Boşanan çiftlerin 5 koşulu ne oranda taşıdıkları nafaka hesaplamalarında dikkate alınacak. 

Mahkeme; 3, 5 yıl gibi sürelerle nafaka ödenmesine hükmedebilecek. Kadın için ödenecek nafakalarda kadının kusur durumu büyük bir önem taşıyacak.

Kadının boşanmadaki kusurunun yüzde 50’Den fazla olması halinde mahkeme nafaka verilmemesine hükmedebilecek. Yaşlıya ömür boyu Evli kalma süresi, çocuk sayısı ve kadının ekonomik durumuyla birlikte boşanan kadının yaşı da nafaka hesaplamalarında önem taşıyacak. İleri yaşlardaki kadın kusur durumu olmasa dahi ömür boyu nafaka alabilecek.

İleri yaştaki bir kadının bir kere daha evlenme ihtimaliyle gelir elde edebileceği bir işte çalışması mümkün olmayacağı göz önünde bulundurularak ömür boyu nafaka ödenecek. Komisyonun fon teklifi TBMM Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Olayları Araştırma Komisyonu; 14 Mayıs 2016 günü verdiği raporda birtakım öneri ve tespitlerde bulunmuştu.

Nafakanın belirli sürelerde verilmesine ilişkin kurumların çalışma yapması önerildi. Bu süreçte nafaka alan yoksul eşin ekonomik açıdan güçlendirilebilmesi için meslek edindirme ve istihdam olanaklarından yararlanması gerekmektedir. Yoksulluk buna karşın halen devam etmekteyse nafaka fonu oluşturularak aileye fondan destek verilmesi öngörülüyor.


  
6.11.2019 15:47:28
Kaynak: Haberport
https://haberport.com/yasam/2-yargi-paketi-ne-zaman-cikacak-nafaka-yasasi-detaylari-ne-kim-ne-kadar-sure-nafaka-alabilecek-h20392.html

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim