Bu konuda kolayca emsal karar bulabilmek için lütfen Karar Arama sayfamıza bakınız.

2. yargı paketi ne zaman çıkacak" Nafaka yasası detayları ne" Kim ne kadar süre nafaka alabilecek"

Haberler

Kısa süreli evliliklerde ömür boyu nafaka uygulamasının kaldırılması ve nafaka düzenlemesini içeren 2. yargı paketi ne zaman çıkacak, nafaka yasası detayları ne, kim ne kadar süre nafaka alabilecek? Taslak metinde yer alan bilgilere göre nafaka hesaplamalarında 5 kriter dikkate alınacak.

5 aşamalı hesaplama sistemi Üzerinde henüz çalışmaların yürütüldüğü nafaka yasasıyla ömür boyu değil 5 aşamaya göre belirlenmesi öngörülüyor. Bu bağlamda nafaka ödemelerinde; evlilik süresi, çocuk sayısı, boşanan kadının yaşı, belir durumu ve kusur durumu dikkate alınacak. Süre sınırı Boşanan çiftlerin 5 koşulu ne oranda taşıdıkları nafaka hesaplamalarında dikkate alınacak. 

Mahkeme; 3, 5 yıl gibi sürelerle nafaka ödenmesine hükmedebilecek. Kadın için ödenecek nafakalarda kadının kusur durumu büyük bir önem taşıyacak.

Kadının boşanmadaki kusurunun yüzde 50’Den fazla olması halinde mahkeme nafaka verilmemesine hükmedebilecek. Yaşlıya ömür boyu Evli kalma süresi, çocuk sayısı ve kadının ekonomik durumuyla birlikte boşanan kadının yaşı da nafaka hesaplamalarında önem taşıyacak. İleri yaşlardaki kadın kusur durumu olmasa dahi ömür boyu nafaka alabilecek.

İleri yaştaki bir kadının bir kere daha evlenme ihtimaliyle gelir elde edebileceği bir işte çalışması mümkün olmayacağı göz önünde bulundurularak ömür boyu nafaka ödenecek. Komisyonun fon teklifi TBMM Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Olayları Araştırma Komisyonu; 14 Mayıs 2016 günü verdiği raporda birtakım öneri ve tespitlerde bulunmuştu.

Nafakanın belirli sürelerde verilmesine ilişkin kurumların çalışma yapması önerildi. Bu süreçte nafaka alan yoksul eşin ekonomik açıdan güçlendirilebilmesi için meslek edindirme ve istihdam olanaklarından yararlanması gerekmektedir. Yoksulluk buna karşın halen devam etmekteyse nafaka fonu oluşturularak aileye fondan destek verilmesi öngörülüyor.


https://haberport.com/yasam/2-yargi-paketi-ne-zaman-cikacak-nafaka-yasasi-detaylari-ne-kim-ne-kadar-sure-nafaka-alabilecek-h20392.html

Haberler Haberleri

Yargı reformu: 4 milyon dosyalık 2. paket de tamam : Noter yardımcılığı, arabuluculuk

Birinci Yargı Paketi’nin ardından, bu kez hukuksal yargılamaları düzenleyen İkinci Yargı Paketi de tamamlandı. İkinci pakette, noter yardımcılığı uygulamasından arabulucuk sisteminin genişletilmesine kadar önemli hükümler bulunuyor. Düzenlemeler 4 milyon dosyayı ilgilendiriyor.Adalet Bakanlığı’nın h

2. yargı paketi ne zaman çıkacak" Nafaka yasası detayları ne" Kim ne kadar süre nafaka alabilecek"

Kısa süreli evliliklerde ömür boyu nafaka uygulamasının kaldırılması ve nafaka düzenlemesini içeren 2. yargı paketi ne zaman çıkacak, nafaka yasası detayları ne, kim ne kadar süre nafaka alabilecek? Taslak metinde yer alan bilgilere göre nafaka hesaplamalarında 5 kriter dikkate alınacak.5 aşamalı he

17/10/2019 Tarihli Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

 CEZA MUHAKEMESİ KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNKanun No. 7188    Kabul Tarihi: 17/10/2019      MADDE 1- 15/7/1950 tarihli ve 5682 sayılı Pasaport Kanununun 14 üncü maddesinin (A) fıkrasına üçüncü paragraftan son

Önceki Haber

İlker Başbuğ, Yüce Divan'da yargılanacak

Sonraki Haber

Yargıtaydan fetö' e üyelikte yeni ölçü