Ali Çağatay/Geleceğe Bakış - Kredi batığı nasıl önlenir" konusunda kolayca emsal karar bulabilmek için lütfen Karar Arama sayfamıza bakınız.

Ali Çağatay/Geleceğe Bakış - Kredi batığı nasıl önlenir"

Haberler

...

Küçük ve orta ölçekli şirketler yani KOBİ'ler ve OBİ'ler -iyi yönetilenleri tenzih ederek belirtelim- halihazırda şöyle yönetiliyor: Akşam şirketten çıkan patronla kasada oturan sekreter veya muhasebe elemanı arasında aşağı yukarı şöyle bir diyalog geçiyor:

-Kasada ne kadar para var, evladım?

- 250 bin TL efendim...

-Sen oradan bana 150 bin TL ver...

-Ama efendim, yarın 200 bin TL ödememiz var...

-Sen ver evladım, yarın onu tamamlarız...

Diyalog burada biter, patron parayı alır gider, harcar. Ertesi gün alacaklı arar. Patron, sekreter veya muhasebeci telefonlara çıkmaz. Borç ödenmez. Bu diyalog aşağı yukarı haftada birkaç kez yinelenir. Her seferinde patronun dediği olur. Borçlar artar, alacaklılar hukuk yollarına başvurur. Dosyalar kabarır, borç daha da kabarır. Derken, patron bankanın kapısını çalar, kredi ister. Banka, "teminatınız var mı efendim" diye sorar. Patron, "şurada şu kadar arsa, burada bu kadar gayrimenkul, şu kadar makina-ekipman filan" der ve ipotek edilerek kredi alınır. Kredi borçlara gider. Bu arada patronun alışkanlıkları aynen devam eder. Borç artar, teminatlar ucuzlar ve giderek tükenir, şirket daha fazla kredi alamaz duruma gelir. Önce konkordato, sonra iflaslar... Bu arada banka krediyi "batık" hanesine yazar. Şirket batar, batan şirket bankaları aşağı çeker. Bu hikaye böyle sürer gider.

Ne zamana kadar?

Kırmızı alarm yanıncaya kadar....

https://www.bloomberght.com/yorum/ali-cagataygelecege-bakis/2242211-kredi-batigi-nasil-onlenir

Önceki Haber

Ali Çağatay/Geleceğe Bakış - Kredi batığı nasıl önlenir"

Sonraki Haber

Kaçırılmayacak etkinlik : Sözleşmelerin Önemi

Yorumlar

  • 5 milyarlık alacaklarını 190 milyona varlık şirketine satan 4 bankayı düşündüğümde batık kredinin sıkıntı vermeyecek olduğu çıkar. Lakin tetikçi varlık şirketleri milletin canına okur.


Yorum Yap