Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport Başvuruları Başladı konusunda kolayca emsal karar bulabilmek için lütfen Karar Arama sayfamıza bakınız.

Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport Başvuruları Başladı

Avukatlık-Barolar


Pasaport Kanunu uyarınca;
 15 yıl ve üstünde meslek kıdemi olan avukatlar hususi damgalı pasaport alma hakkına sahip kılınmıştır.


İligli Yönetmelik 17 Ocak 2020 gün ve 31011 sayı ile  Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Nüfus Müdürlükleri tarafından avukatlık mesleğinde kıdemi on beş yıl ve üzeri meslektaşlarımız için başvurular alınmaya başlamıştır.

Avukatın eşi ile çocuğu da (mevzuattaki şartları taşımaları halinde) hususi damgalı pasaport alma hakkına sahiptir. (Pasaport Kanunu 14/a maddesi 5. ve 6. fıkraları  https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.5682.pdf).

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, başvuru hakkına sahip avukatlar için özel bir talep formu hazırlamıştır.

Aşağıda bulunan talep formu bilgisayar ortamında doldurulduktan sonra, info@istanbulbarosu.org.tr mail adresine word belgesi olarak gönderilmesi gerekmektedir.

Kıdem ve mesleğe başlama tarihi kontrol edilip, gerekli düzenleme yapıldıktan sonra,  ıslak imzalı belge 4 iş günü içerisinde Baro Merkez’den teslim alınacaktır.

Formun üzerinde el ile doldurma veya düzeltme kabul edilmemektedir.

Başvuru formunda eş ve çocuk bilgilerinin de yazılı olması durumunda, forma ek olarak vukuatlı nüfus kayıt örneği de eklenmesi gerekmektedir.

Başvuru Formu için tıklayınız.

Form üzerinde bulunan mesleki kıdem bilginizi İstanbul Barosu Online İşlemler Sitesi Baronete giriş yaparak öğrenebilirsiniz.


Not : Mesleki kıdem süreniz yemin tarihiniz üzerinden hesaplanmıştır. Kesin kıdem süreniz dosyanızda yapılacak ayrıntılı inceleme sonucu belirlenecektir.

Baronet'e giriş için tıklayınız...

Önceki Haber

Bankanın çek karnesi verdiği kişinin mali durumu i hakkında yeterli araştırmayı yapmaması-çek hamilinin zararından sorumlu olması

Sonraki Haber

Gizli ayıp- Tüketicinin yasal süresinde ayıp ihbar yapıp yapmadığı mahkemece re’sen dikkate alınıp değerlendirilemez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap