Bu konuda kolayca emsal karar bulabilmek için lütfen Karar Arama sayfamıza bakınız.

Dijital Despotizim mi geliyor? Apple ve Google Covid-19 3 Milyar Kişiyi izleyecek

Emsal Karar

Apple Inc. ve Google, akıllı telefon platformlarına, Covid-19'lu bir kişiyle iletişim kurmaları durumunda kullanıcıları uyaran teknoloji eklemek için nadir bir ortaklık ortaya koydu. İnsanlar sistemi seçmelidir, ancak dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini izleme potansiyeline sahiptir.

Kontakt izleme olarak bilinen teknoloji, yeni koronavirüsün yayılmasını, kullanıcılara enfekte olmuş bir kişiyle temas ettikten sonra karantinaya almaları veya kendilerini izole etmeleri gerektiğini söyleyerek durdurmak için tasarlanmıştır.

Silikon Vadisi rakipleri Cuma günü , teknolojiyi iOS ve Android işletim sistemlerine iki adımda inşa ettiklerini söyledi . Mayıs ayı ortalarında şirketler, iPhone'ların ve Android telefonların, halk sağlığı yetkilileri tarafından yürütülen uygulamalar aracılığıyla kablosuz olarak anonim bilgi alışverişi yapma yeteneğini ekleyecek. Şirketler ayrıca işlevselliği yönetmek için halk sağlığı uygulamaları için çerçeveler yayınlayacak.Bu, bir kullanıcı Covid-19 için pozitif test yaparsa ve bu verileri halk sağlığı uygulamasına eklerse, son birkaç gün içinde yakınlaştıkları kullanıcılara ilgili iletişim bildirilir. Bu süre 14 gün olabilir, ancak sağlık kuruluşları zaman aralığını ayarlayabilir.

 

İkinci adım daha uzun sürer. Önümüzdeki aylarda, her iki şirket de teknolojiyi doğrudan işletim sistemlerine ekleyecek, böylece bu kişi izleme yazılımı bir uygulama indirmek zorunda kalmadan çalışacak. Kullanıcılar katılmalıdır, ancak bu yaklaşım daha fazla kişinin dahil edilebileceği anlamına gelir. Apple'ın iOS ve Google'ın Android'i, dünya nüfusunun üçte birinden fazlası arasında yaklaşık 3 milyar kullanıcıya sahip.

Salgın 100.000'den fazla kişiyi öldürdü ve 1.63 milyon insanı enfekte etti. Hükümetler milyonlarca insanın evde kalmasını emretti ve küresel ekonomiyi kısır bir kuyruk noktasına yolladı . Baskı, bu önlemleri gevşetmek ve dünyayı yeniden işe almak için inşa ediliyor İrtibat takibi bunun önemli bir parçasıdır çünkü yetkililer, insanların düzenli faaliyetlere devam ettikleri için virüsün potansiyel olarak yeniden canlanmasına yardımcı olabilir.

2020-Coronavirüs vakalar-dünya haritası kılıfı-beri-inline

Yine de, bu teknoloji tartışmalı bir konudur çünkü milyarlarca insanın hassas sağlık bilgilerini, konumlarını sürekli olarak yayınlayan mobil cihazlar aracılığıyla paylaşmayı içerir. Bazı politikacılar ve düzenleyiciler vatandaşların mahremiyetinin korunması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Temsilciler Meclisi'ndeki bir grup muhafazakâr Cumhuriyetçi olan House Freedom Caucus'un üyeleri, koronavirüsün yayılmasını da içeren önlemlerin de her bir Amerikalı tarafından gizlilik hakkını koruması gerektiğini söylüyoruz. Başkan Donald Trump. “Google'ın yerel, eyalet ve federal hükümetlerin gücüyle birleştiğinde Amerikalıların günlük hareketleriyle ilgili muazzam veri depoları endişe verici bir ihtimal.”

Apple ve Google Cuma günü, sistemlerinin kullanıcıların gizliliğini koruduğunu vurguladılar. Onay gerekir ve konum verileri toplanmaz. Teknoloji ayrıca kullanıcılara, kimlerle temasa geçtiklerini veya nerede olduğunu bildirmez. Şirketler bu verileri de göremediklerini söylediler ve gerektiğinde tüm sistemin kapatılabileceğini belirtti .

Gizlilik ve güven endişelerinin yanı sıra, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'ne göre, zorluklar, uygulamayı tamamlamak için yaygın ve ücretsiz testlerin yanı sıra cep telefonlarına ve diğer kablosuz cihazlara erişim içerir.

ACLU'nun gözetim ve siber güvenlik avukatı Jennifer Granick, “Bu tür temas izleme yöntemlerinin teknolojiye erişimi olmayan ve zaten pandemiden orantısız bir şekilde etkilenen birçok savunmasız toplum üyesini dışlayabileceği konusunda gerçekçi olmalıyız” dedi.

Apple ve Google için, bu uzun zamandır süren rakipler arasındaki yakın bir ortaklık son derece nadirdir. Teknoloji devleri akıllı telefon işletim sistemlerinde, uygulama mağazalarında, medya hizmetlerinde ve ses tanıma teknolojisinde yıllardır rekabet ederken, birbirlerinin platformlarının gizliliği üzerinde diken ticareti yapıyorlar. Bununla birlikte, her iki şirket de pandemi ile savaşmak için müthiş kaynaklarını kullanma baskısı altındadır.

Ortak bir açıklamada, “Apple ve Google'daki hepimiz, dünyanın en acil sorunlarından birini çözmek için birlikte çalışmak için daha önemli bir an olmadığına inanıyoruz” dedi.


Devamı için tıklayınız

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-04-10/apple-google-bring-covid-19-contact-tracing-to-3-billion-people

Emsal Karar Haberleri

HMK'daki önemli değişiklik - 16 : Delil tespiti tutanağı ve varsa bilirkişi raporunun bir örneği mahkemece karşı tarafa resen tebliğ olunacak

MADDE 44- 6100 sayılı Kanunun 402 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.“(4) Tespitin yapılmasından sonra, tespit tutanağı ve varsa bilirkişi raporunun bir örneği mahkemece karşı tarafa resen tebliğ olunur.”ESKİ MADDE METNİDelil tespiti talebi ve karar MADDE 402- (1) Delil tespiti talebi di

Hakaret içeren twetlerin retweet edilmesi suç olur mu ?

T.C.Yargıtay18. Ceza DairesiEsas No:2018/7790/Karar No:2019/1445K. Tarihi:KARARSesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret suçundan şüpheli ... hakkında yapılan soruşturma evresi sonucunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen 30/01/2018 tarihli ve 2017/190222 soruşturma, 2018/12072 sayıl

Sesli - Görüntülü Duruşma Dönemi

Av. Mustafa Tırtır    I. GİRİŞ: Küresel bir sağlık krizi olan Covid-19 virüsü sebebiyle insanların bir araya gelebilecekleri ortamları minimize etmeye gayret gösterilmektedir. Buna bağlı olarak birçok ülke, yargıda virüsün bulaş riskini azaltabilmek adına tarafların bizzat hazı

Önceki Haber

Zoom mu kullanıyorsunuz? İşte bilmeniz gereken gizlilik sorunları

Sonraki Haber

İnfaz düzenlemesi resmi gazetede yayınlandı