Bu konuda kolayca emsal karar bulabilmek için lütfen Karar Arama sayfamıza bakınız.

Celal Kara'nın ihracı ile gırgır geçeyim derken tüm mal varlıklarından olacaklar

Bölge Adliye Mahkemesi

Celal Karanın ihracındaki cemaat savunması, aslında cemaatin mal varlığını tehlikeye sokuyor, ama farkında bile değiller!

Bildiğiniz gibi 17. yüzyılda taşra yöneticileri, giderlerini karşılamak ve padişaha büyük hediyeler sunabilmek için yöre zenginlerine müsadere yöntemini uygulamaya başlamışlardı. Bunun için sudan bahaneler gösterilerek zenginler suçlanıp öldürülmüştür. II. Mahmud genel müsadereyi kaldırarak: müsaderenin ancak kamu malı olduğu mahkeme kararıyla saptanan servetlere uygulanması kuralını getirmişti.

Günümüzde de anayasamızdaki mülkiyet hakkı nedeniyle de şu an genel müsadere uygulanamıyor.

Ancak Celal Kara ise şüphelilerin şirketlerinin tüm mal varlığına el konulması için talepte bulunmuş ve de el koyma kararı verilmişti. Talep de bulunurken de delil toplamadan ve mal varlığının bu suçlardan elde edildiğine dair kuvvetli şüphe sebebi belirlenmeden şüphelilerin şirketlerinin tüm mal varlığına el konulması istenmişti.

Yasal sınırlar içinde kalıp yolsuzlukla elde edilen mal varlığına el koymak yerine infaz eder gibi anayasaya aykırı bu çağ dışı genel müsadere talebinde bulunarak şüpheliyi mağdur formuna sokmaları da başkaca zararlı eylemleri olarak tarihe geçti.

Birileri bunlara artık hukuku çarpıtmaktan vazgeçmeleri gerektiğini, en büyük zararı kendilerinin göreceğini anlatması gerek! 

http://www.rotahaber.com/gundem/hsyk-yi-cok-fena-tiye-aldi-h550799.html

Bölge Adliye Mahkemesi Haberleri

Adliyelerde alınacak COVİD-19 tedbirleri belirlendi

Kovid-19 sonrası normalleşme sürecinde adliyelerde alınacak önlemleri belirleyen Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri kapsamında 70 maddeden oluşan "Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu"nu hazırladı.Kılavuza göre, maskesi olmayanlar adliyelere gi

İnfaz düzenlemesi resmi gazetede yayınlandı

Yeni İnfaz Yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Kanun yürürlüğe girmesinin ardından cezaevlerinden tahliyeler başlayacak.Koronavirüs tedbirleri kapsamında da açık cezaevinde bulunan yaklaşık 45 bin kişi 31 Mayıs’a kadar izinli sa

Zoom mu kullanıyorsunuz? İşte bilmeniz gereken gizlilik sorunları

COVID-19 salgını gittikçe daha fazla çalışanı evden çalışmaya geçişe zorladığı için Zoom yeni kullanıcı seline tanık oldu. Zoom'un büyük satış noktası, sürtünmesiz görüntülü görüşmeleridir.Ancak, yeni kullanıcılar şirketin gizlilik uygulamalarının farkında olmalıdır. Gizlilik pol

Önceki Haber

Tüm yönleriyle el koyma-Hukab

Sonraki Haber

HSYK 2.DAİRE BAŞKANI MEHMET YILMAZ'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR