Kamu denetçiliği kurumundan devrim gibi karar...

12.12.2015 08:36:00

Kamu Denetçliği kurumu Devlet Memurunun  evlilik dışı birlikteliği ve evlilik dışı çocuğunun olması özel ve ailesiyle ilgili olduğuna ve idarenin bu konudaki işleminde  memurun  sırf bu yüzden cezalandırılmasının özel hayatın gizliliği hakkına ölçüsüzce bir müdahale  olduğuna karar verdi.

Pollis memuru, görev yaptığı idareye başvuru yaparak yeni doğan çocuğu için çocuk yardımından faydalanmak istediğini bildirdi.

İdare, çocuğun evlilik dışı dünyaya geldiğini tespit edince memura ‘4 günlük aylık kesimi’ cezası verdi. Bunun üzerine polis, cezasının kaldırılması talebi ile Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, şikâyetçinin evlilik dışı birlikteliği ve çocuğunun bulunması durumunun tamamen özel ve aile hayatıyla ilgili olduğunu; sırf bu yüzden cezalandırılmasının özel hayatın gizliliği hakkına ölçüsüzce bir müdahalede olduğunu savundu.

Ömeroğlu, işlemi yapan yetkililerce hatalı davranıldığının kabul edilmesi yönünde Elazığ Valiliği’ne ve İçişleri Bakanlığı’na tavsiye kararı gönderdi.