Karar Arama

Karar Arama : Yargıtay, Danıştay, AYM, BAM Kararları Arama
Karar Arama

Karar Arama sayfamızda Yargıtay kararları, Danıştay kararları, Anayasa Mahkemesi, Uyuşmazlık mahkemesi ve Bölge Adliye Mahkemesinin tüm kararlarını aratarak bulabilirsiniz.


Nerede Ücretsiz Karar Arama Yapabilirim?


Hukuk Medeniyetinde tüm sayfaların üstünde bulunan şu arama kutusuna, aramak istediğiniz terimleri yazarak karar arayabilirsiniz:


Karşılaştığınız hukuki sorunlara ilişkin emsal karar bulmanın önemi nedir ve hangi kararlar emsaldir, bağlayıcı kararlar var mıdır, daha geniş bilgi için Emsal Karar Nedir? yazımıza bakabilirsiniz.


Hukuk Medeniyeti Emsal Karar Arama Özellikleri

Karşılaştığınız hukuki soruna veya uyuşmazlığa ilişkin emsal karar aramayı kolayca gerçekleştirmek istiyorsanız, endişe etmeyin. Hukuk Medeniyetinin emsal karar arama programı, arama terimlerinizi ekli ise eksiz, eksiz ile ekli,ünsüz sertleşmesi ve yumuşamasına uğramış halini , eş anlamlısını da arayaraz sizi yormadan doğru sonuca ulaştırmaktadır.

Emsal Kararları aramak için kurum seçmenize gerek bulunmamaktadır. Aradığınız kavramlar, hangi Yüksek Mahkemenin alanına girmekte ise o kurumun kararları sıralamada öncelikli gösterilecektir.Karar arama tüyoları

Emsal karar araması için hukukçu olmanız bile gerekli değildir.


1- Arama yapacağınız kavramlarınızı bulun

Öncelikle hukuki sorununuzu bir düşünün, sonra bu hukuki sorunu, tercihen üç veya 10 kelime aralığında tanımlamak isteseniz hangi kelimeler ile tanımlardınız onu düşünün ve bulduğunuz bu kelimeleri karar arama motorumuza yazın ve de enterlayın.
Hepsi bu kadar.

Örnek;

a- boşanma hukuka aykırı delil

b- boşanma ses kaydı

c- aldatma boşanma

d- şirket ana sözleşmesi şirket merkezi adres değişikliği

e- borçlu şirketi oğluna devir


2- Gerekir ise kısa bir ön araştırma yapın :

Bazen hukukçular dahi hangi kavramlar ile arama yapacağını kestiremeyebilir, öncelikle aklınızdaki kavramları birinci yönteme göre yazdıktan sonra arama sonucundaki ilk 5-10 kararı inceledikten sonra hangi kavramları aranacak terimlere eklemeniz gerektiğini ve / veya hangilerini çıkarmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Googlelamak

Yargı dili, yani hukuk terminolojisi ile, sizin arama terimleriniz uyuşmayabilir ve bu nedenle hukuki sorunun yargı kararlarında yatan cevabını bulumayabilirsiniz. Bunun çözümü de sorunu Google'da aratıp hukuki forumlarda benzer sorunlara hangi terimlerle hangi kanun maddeleri ile cevap verildiğini keşfedim, bu terimlerle Hukuk Medeniyeti karar arama kısmında arama yapmaktır.


3- Karar aramalarınızı gerektiğinde basit ve genel tutun:

Hayatın her alanında olduğu gibi, burada da en iyi tavsiye, işleri basit tutmanızdır. Örneğin eğer terimi bilip ilgili maddeyi bilmiyorsanız; kavramı ve “maddesi” kelimesini yazarak bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Böylelikle araştırma yapacağınız konuda temel arama parametrelerini toplamış olursunuz. Götürülecek borç TBK terimlerini arattığınızda TBK 89. maddeyi kolayca bulacaksınız.

Böylelikle aradığınıza daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz. İlgili mevzuat maddesini tahmin edeyim derken yanlış yazabilirsiniz, bu da sizi bambaşka yerlere götürebilir.


4- Emsal karar ile dost kelimeler kullanın :

Mümkün olduğu kadar yüksek yargının kullandığı kelimeleri kullanmaya çalışın, aradığınız bilgiyle ilgili terimlerin emsal kararlarda nasıl yazılmış olabileceğini düşünün. Hangi Hukuk Branşı : ” intifa hakkı ile yükümlü satış değerinin tespiti kıymet takdiri” aradığınız bu kavramlar hem ortaklığının satış suretiyle giderilmesini davası nedeniyle Yargıtay 14. Hukuk Dairesinin görev alanına giren emsal kararları getireceği gibi hem de bu kavramların cebri icra hukukuna ilişkin olması nedeniyle Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin görev alanına giren emsal kararları getirecektir. İcra hukukuna ilişkin emsal kararları istiyorsanız “İİK” veya “icra” terimlerini de arama kavramlarınıza ekleyiniz.


5- Arama terimini gerekir ise makul tutun:

Mümkün olduğu kadar ne az ne de fazla terim kullanarak başlayın, daha sonra ihtiyaç duyduğunuz takdirde daha fazla terim ekleyerek arama sonuçlarını iyileştirin. Eğer ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla kelime eklerseniz sonuçlar başka yöne kayabilir. Kavramlarınız çok genel ifadeler içeriyor ise nokta atışı emsal karar bulmanız biraz zorlaşacaktır. Aramanızın ilgili olduğu kanun numarasını biliyor iseniz bu bilgiyi eklemeniz faydalı olacaktır.”


Gördünüz gibi emsal karar arama oldukça kolay.