Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin0 oy

Geçit Hakkı

Ankara Ayaş İlçesinde yeni aldığım tarlama yol yok yakınlarındaki tarlalardan nasıl yol alabilirim.
Cevaplar


Türk Medeni Kanunu m.747 uyarınca tam bir bedel karşılığında, yol durumuna göre en uygun düşen ve en az zarar görecek olan komşu taşınmaz malikinden zorunlu geçit irtifakı kurulmasını talep edebilirsiniz. Şayet komşu taşınmaz maliki buna yanaşmazsa bu hakkınızı elde etmek için dava yoluna başvurabilirsiniz. Bu davada hakim, komşu taşınmazdan geçitin sağlanmasının iki taraf menfaatine en uygun yer olduğu kanısına varırsa, komşu taşınmaz malikini geçit hakkı tanınması için irade beyanında bulunmaya mahkum edecektir. Yani açılacak dava bir ifa davasıdır. Bu sebeple davanın sonuçlanmasıyla geçit irtifakı sağlanmış olmaz. Mahkemeden aldığınız kararla tapuya gidip geçit hakkını tescil ettirmeniz gerekmektedir.


NOT: Henüz öğrenciyim bu yüzden eksik, yanlış bilgilerim olabilir. Şayet böyle bir durum söz konusu ise düzelten olursa müteşekkir olurum :)

Düzenle Cevapla Sil

Üye olmadığım için düzeltme yapamıyorum. Açılacak olan dava ifa davası değil TMK m.716’ya dayalı tescile zorlama davasıdır. Bu dava yenilik doğuran bir davadır. Yani hakimin kararıyla birlikte geçit hakkını kazanmış olursunuz, tapuda yapılacak tescil yalnızca mahkeme kararıyla kazandığınız hakkınızı açıklayıcı mahiyette olacaktır.

Düzenle Cevapla Sil

Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim