Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol
Advertisement

Sitenize Ekleyin0 oy

TMK 674/2 Madde

Robert Kolej 10. sınıf  öğrencisi iken babam vefat etti. Ölümüne kadar ve öncesinde okul ücretlerim aynı zamanda okul velim de olan babam tarafından ödeniyordu. 

Babamın mirasçısı ben ve üvey ağabeyim olmakla birlikte, ölümünden sonra "tüm mal varlığını oğluna bıraktığı"  yönünde bir vasiyetname ortaya çıktı. Ancak vasiyetname yerel mahkemece iptal edildi ve yargıtay da bu kararı onadı.

Tereke tespit davası  üvey ağabey tarafından ikame edildi ve  tereke tespit davası ve defterinin tutulması esnasında okul ücretinin ödenmesi konusunda mahkeme çok sorun çıkardı. Nihayetinde  eğitim ve öğrenim giderlerinin ileride miras payıma mahsuben ödenmesine karar verildi. Her ne kadar aksini kanıtlayacak bir çok bilgi ve belgeyi dosyaya sunsak da sayın mahkemenin kararını değiştiremedik. Bu arada  Robert Kolej'den mezun oldum ve üniversite için yurtdışında bir üniversiteye kabul aldım. Bu süreç içerisinde,  41 yaşında sağlıklı yetişkin bir erkek olan ağabeye de bana ödenen eğitim ve öğrenim giderlerinin tamamı kadar  ödeme yapıldı. Bu konudaki itirazlarımız da mahkemece kabul edilmedi. 

Biz eğitim ve öğrenim giderlerinin tereke borcu olduğunu ve tereke hesabından ödenmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu konuda yargıtay, içtihat kararlarına ulaşmak konusunda yardımcı olursanız sevinirim.  

Acaba  eğitim ve öğrenim giderlerinin geri alınması için  denkleştirme davası mı açmalıyız? Sulh hukuk mahkemesinde paylaşma aşamasına gelindiğinde acaba yapılmış olan eğitim ve öğrenim giderlerinin tereke hesabında pasif olarak hesaplanması için hukuki delil -yargıtay, içtihat v.s bulmamıza yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.Cevaplar


Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim
Advertisement
Advertisement