Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin0 oy

Pasaport tahditi hakkında

Ben fetö nedeniyle 675 sayılı khk ile memuriyetten

ihraç oldum. 10/07/2018 tarihinde ilk duruşmada beraat aldım ve yurtdışı yasağım kaldırıldı. İlerleyen süreçte tüm yazışmalar yapılmasına rağmen pasaport alamamaktayım. Yukarıda paylaştığınız karar emsal karar niteliğindemidir. Emsal niteliğinde ise bu kararla başvuru yapsam pasaport alabilir miyim? Cevaplar


Her dosya kendine özgüdür.emsal kararların idare ve mahkeme nezdinde baglayiciligi yoktur. Benzer olaylarda mahkemelerin farkli kararlar vermesi soz konusu olabilmektedir.

Bu asamada yapmaniz gereken pasaport almak icin idareye basvurmaniz gerekmektedir. Bu durumda idarenin takinabilecegi uc farkli durum vardir:

Birincisi talebinizi kabul edip pasaportunuzu duzenlemek,

Ikincisi başvurunuza 60 gun icerisinde red yaniti vermektir. Bu durumda redde iliskin yanitin tarfiniza tebliginden itibaren 60 gun icerisinde idare mahkemesinde iptal davasi acmaniz gerekir,

Ücuncusu idarece basvurunuza 6o gin icerisinde herhangi bir yanit verilmemesidir. Bu durumda talebiniz 6o. Gun itibariyle zimnen reddedilmis sayilacaktir. Yine 61. Gunden itibaren 60 gun içerisinde idare mahkemesinde iptal davasi açmanız gerekir.

Düzenle Cevapla Sil

Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim