Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol
Advertisement

Sitenize Ekleyin0 oy

İmar affı kapsamında bağımsız bölüm ilave edilebilmesi

 

T.C Kültür Bakanlığı tarafından onaylanmış proje kapsamında bina Ağustos-2017 yılında aslına uygun olarak inşa edilmiştir. Binanın yapı kullanma izin belgesi işyeri + pansiyon olarak düzenlenmiştir.
Bina ön cepheden arka cepheye doğru sırasıyla; ana bina, bahçe ve müştemilat olacak şekilde üç kısımdan oluşmaktadır. Binanın parsel alanı yaklaşık 70 m2 olup, toplam kullanım alanı yaklaşık 113 m2 dir. Ön cephede bulunan ana bina iki kattan oluşmaktadır. Alt katta (zemin kat) bir işyeri (39 m2), üst katta (birinci kat) iki adet pansiyon odası (40 m2) bulunmaktadır. İşyerine giriş ön cephede bulunan kapıdan yapılmaktadır. Yan cephede bulunan kapı ile bahçeye (17 m2), buradan da; bir ahşap merdiven yardımıyla işyerinden bağlantısız olarak üst katında bulunan pansiyon odalarına ve Müştemilata girişler yapılmaktadır.

Taşınmaza ait tapu kayıt bilgileri aşağıdaki gibidir:

Tk43694

Zemin tipi: Ana Taşınmaz

Zemin No: 58057651

İL/İLÇE: Çanakkale/ Bozcaada

Mahalle/Köy adı: Alaybey Mah.

Mevki: -

Cilt Sayfa/Sayfa No:34/3314

Kayıt Durumu: Aktif

Ada/Parsel: 509/5

Ana Taş Nitelik: İÇERİSİNDE İŞ YERİ OLAN İKİ KATLI BETONARME PANSİYON VE TEK KATLI BETONARME MÜŞTEMİLATVE ARSASI

Malik: FEHMİ ARIKAN: İlhami oğlu

Hisse pay/payda: TAM

Metre kare:69.64

Tamamı şahsıma ait mülkiyetteki toplam bağımsız bölüm sayısı 1 (bir) dir.  Binadaki bağımsız bölüm sayısı 1 olduğu için, ön cephede bulunan ana yapıda birbirinden bağlantısız 2 kat (zemin ve birinci katlar) olmasına rağmen zemin ve birinci katlar için ayrı ayrı işletme ruhsatı alamamaktayım. Bu durumda; üst katı pansiyon, alt katı ise ayrı bir işyeri (kafeterya, butik, dükkan …..) olarak değerlendirememekteyim. Birinci katı pansiyon, zemin katı ise herhangi bir işyeri olarak ayrı ayrı değerlendirebilmem için (her ikisi içinde ayrı ayrı işletme ruhsatı alabilmem için); zemin katın da ayrı bir bağımsız bölüm şeklinde olmasını gerektirmektedir.

Yukarıda belirttiğim mağduriyetimin giderilebilmesi için; binanın projesinde de gösterildiği gibi, birinci kattan bağlantısız olan ve işyeri olarak gösterilen bölümün (zemin kat) binanın geri kalan bölümünden ayrı bir bağımsız bölüm haline dönüştürülerek (bağımsız bölüm ilavesi yapılarak) bina da ki toplam bağımsız bölüm sayının iki (2) olarak belirlenmesi hususunda ki görüşlerinizi saygılarımla arz ederim.Cevaplar


Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim
Advertisement
Advertisement