Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol
Advertisement

Sitenize Ekleyin0 oy

suça sürüklenen çocukların kamu malına zarar vermesi hk.

Daha önce lise olarak kullanılmış ancak 2 yıldır depo olarak kullanılan yere birisi 12 yaşından küçük diğeri 13 yaşında iki çocuk açık bir pencereden içeri giriyor. 12 yaşındaki çocuk cebinden çıkarmış olduğu çakmak ile ısınmak amacı ateş yakıyor ancak ateş önlenemez dereceye gelerek yangın çıkıyor. İki çocukta girdikleri camdan korkuyla kaçıyorlar. İki çocğun depoya camdan girip çıktıklarınn video kaydı var.

İfadelerini alınmasında 12 yaşındaki çocuk kendisinin çakmak ile ateş yakdığı itiraf ediyor 13 yaşındaki çocuğun ateş yakmadığı kendi ifadesi ile 12 yaşındaki çocuğun vermiş olduğu ifadesinden anlaşılmakta. 13 yaşırdaki çocğa da adi tip uzmanı "suç ehliyeti olmadığına" dair rapor veriliyor. 

Bu durumda kamu malına ait zararı kim öder. Ayrıca burada idarenin kusuru olup olmadığı (yangın alarmının bulnmadığı, iki çocuk 45 dk. içeride olmasına rağmen görevlilerin bunu görmemesi vb. ) araştırıldığında kusurlu çıkarlarsa ne olur.

Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.
Cevaplar


suça sürüklenen çocuğun kamu malına zarar vermesi halinde zarar karşılama şartı yoktur bu şart yerine getirilmeksizin çocuk hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir zira suçta ve cezada bireysellik ilkesi gereği anne ve babasının da bu zarardan sorumlu olmaması nedeni ile onlarında bu zararı karşılama yükümlülüğü yoktur  

Düzenle Cevapla Sil

Birkaç avukatla görüştüğümde zarar tazmini için karşı tarafın avukatları dava açarlar, yanan yer kamuya aittir denildi. 

Düzenle Cevapla Sil

Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim
Advertisement
Advertisement