Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin0 oy

50 cc Motorlu Bisiklet ile Trafik kazası

bu davanın sonucunda haklı taraf neresidir? 50 cc sigortasız motorlu bisiklet ile kaza yapmamız durumunda ne gibi bir durumla karşılaşacağız? Ayrıca sigorta yaptırsak bile kaza sonrasında 50 cc motorlu bisikletler teminat dışında mı kalacak? aydınlatırdanız sevinirim..Cevaplar


"2918 Sayılı Yasa'nın 3. maddesinde motorlu bisiklet Silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen, içten patlamalı motorla donatılmış ve imal hızı saatte 50 Km'den az olan bisiklet olarak tanımlanmıştır. Aynı Kanun'un 103. maddesine göre Motorsuz taşıtlar ile motorlu bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir. Yine Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartlarının A.3-k maddesine göre, motorlu bisiklet kullanılmasından ileri gelen zararlar teminat dışıdır. Güvence Hesabı Genel Şartlarını 9. maddesine göre ise hesaba zorunlu sigortalara ilişkin olarak başvurulabilir. "


İhtiyari mali mesuliyet sigortası yapabilirsiniz. Bisilklet kategorisinde sayılan  50 santimetre küpü geçmeyen, içten patlamalı motorla donatılmış ve imal hızı saatte 50 Km'den az olan bisiklet için zorunlu sigorta şartı bulunmadığından, sigorta ettirilmemesi halinde karşı taraf Güvence Hesabına başvuramıyor. 

Cevapla

Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim