Muris muvazaa tapu iptal ve tescil harç tamamlatma


Sayın meslektaşlarım öncelikle saygılar sunarım

Açmış olduğum davada müvekkil vefat edince mirasçılarını davaya dahil ettim. Davada "muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve müvekkiller adına tescil -tenkis" olarak talepte bulundum. Daha sonra dava dışı mirasçıların rızasını alamayacak olduğumuzdan ıslahla "mirasçıların payları oranında iptal ve payları oranında tescil-tenkis talep ettim"

Davanın sonuna geldiğimizde ilginç bir sürprizle karşılaştım. Hakime hanım harç tamamlatması gerekirken 2. kez ıslah yapamayacağımı ifade etti. (Hatta mirasçıları dahil etmemin de ıslah sayılabileceğini ve 3. kez ıslah yapmaya yeltendiğimi bile söyler gibi oldu.) 

Sayın meslektaşlarım bilmediğim bir şeyler mi var. Kendimden şüpheye düştüm.  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

"Muris muvazaa tapu iptal ve tescil harç tamamlatma" kararları bulmak ister misiniz? Arama kavramlarınızı sayfanın en üstündeki arama çubuğuna yazıp ara tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
Yorumlar
Sorulara verilen cevaplar tartışma amaçlı olup hukuki sorunlarla ilgili konularda avukatlardan destek almanız önerilir. Sitede yazılan cevaplardan ötürü yaşanan hukuki sorun ve mağduriyetlerden hukukmedeniyeti.org sorumlu değildir.
  • Harç tamamlatılması harçlar kanununa göre zorunludur, tamamlama harçı ödenmediği takdirde davaya devam edilemez, tapu iptal-tescil davalarında tamamlama harç ödemesi ıslah sayılmaz ,davadaki dava konusunun pay oranında talep edilmesi de talep daraltma olup ıslah sayılmaz,mirasçıların davaya dahil edilmesi de ıslah sayılmaz. Davaya bakan hakim yanlış düşünüyor.

Cevap Yaz