1. Anasayfa
  2. Vatandaş Soruyor
  3. Merkezi sistem ısı pay ölçer hesaplanması hakkında

Merkezi sistem ısı pay ölçer hesaplanması hakkında

"Merkezi sistem ısı pay ölçer hesaplanması hakkında" kararları bulmak ister misiniz? Arama kavramlarınızı sayfanın en üstündeki arama çubuğuna yazıp ara tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Merhaba , 

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu merkezi sistem ısı pay ölçer yönetmeliği gereğince : '' Madde 8-(1): Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin %70'i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısı giderlerinin %30'u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır. '' maddesi mevcuttur. Fakat bina yöneticisi gideri % 50 olarak hesaplanacağı ve eğer dairenin yakıt tutarının bina ortalamasının altında ise tutarın ortalamaya yükseltileceği yönünde karar almıştır.


Kanun gereği ortak gider olarak max. yüzde 30 alınması geri kalanın dairemizin yaktığı kadar kalorimetre cihazının hesapladığı kadar ödememiz gerekmez mi yöneticinin kararı mı geçerlidir ?

Bu konuda dava açma hakkımızı arama ve kazanma ihtimalimiz var mıdır ?  Yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler...


14.11.2019 15:53:31

Yorumlar

Sorulara verilen cevaplar tartışma amaçlı olup hukuki sorunlarla ilgili konularda avukatlardan destek almanız önerilir. Sitede yazılan cevaplardan ötürü yaşanan hukuki sorun ve mağduriyetlerden hukukmedeniyeti.org sorumlu değildir.

Cevap Yaz