1. Anasayfa
  2. Vatandaş Soruyor
  3. Kat karşılığı sözleşmelerde zaman aşımı (arsa sahibinin sorumluluğu bakımından)

Kat karşılığı sözleşmelerde zaman aşımı (arsa sahibinin sorumluluğu bakımından)

"Kat karşılığı sözleşmelerde zaman aşımı (arsa sahibinin sorumluluğu bakımından)" kararları bulmak ister misiniz? Arama kavramlarınızı sayfanın en üstündeki arama çubuğuna yazıp ara tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Biz 01.02.2016 tarihinde arsa sahibi olarak müteahhit firmayla arsa karşılığı inşaat sözleşmesi yaptık. Dairenin birini iskan karşılığı bıraktık. Müteahhit kriz nedeniyle binayı zamanında teslim etmedi. Gecikmeli olarak 05.2.2020 tarihinde iskanı aldı. Bizden iskan karşılığı daire için (daha önce şifahi olarak sattığı kişinin) kardeşine satış vekaleti vermemizi istedi. Biz de, iskan alındığı için bu satış vekaletini verdik. Bu kişide iskan için ayrılan daireyi kardeşine (şifai olarak müteahhitten alan kişiye) tapuda satışını yaptı. Biz müteahite güvendik. Ancak şimdi tedirgin olmaya başladık. Kendisi yanlış birşey yapmaz ancak sözleşme müteahite ait olan firma ile yaptığımızdan müteahhit Allah gecinden versin vefat ederse ne olur diye düşünüyoruz. Firmanın mirasçıları iskan için ayrılan daireyi bizden ister mi. Burada zaman aşımı nedir. Firma ne kadar süre ile bize karşı iskan için daireyi bize devret diye (tabi tapuda satışta gerçekleşti) dava açabilir. Lütfen çok endişeleniyoruz. Acil cevap verir misiniz. Bize dava örneği vs yol gösterir misiniz. Ne yapabiliriz. Teşekkürler, Allah razı olsun.
27.2.2020 14:10:58

Yorumlar

Sorulara verilen cevaplar tartışma amaçlı olup hukuki sorunlarla ilgili konularda avukatlardan destek almanız önerilir. Sitede yazılan cevaplardan ötürü yaşanan hukuki sorun ve mağduriyetlerden hukukmedeniyeti.org sorumlu değildir.

Cevap Yaz

  • ?