Binamız 2012 yılından sonra ısı-pay öçler sistemi kurulmuş bir bina iken binadaki yöneticimiz ile çoğunluk oturanlar merkezi sisteme geçip tüm herkesin eşit ödemesi şeklinde karar aldılar. Bir kaç komşumuz itiraz ediyor. Onlara rağmen merkezi sistem+eşit ödeme sistemi getirip işlem yapılabilir mi ?ayrıca gelen faturayı ödemessek sorun olurmu yonetim bizi icraya verme hakkı varmı
"Isı pay olcer" kararları bulmak ister misiniz? Arama kavramlarınızı sayfanın en üstündeki arama çubuğuna yazıp ara tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
Yorumlar
Sorulara verilen cevaplar tartışma amaçlı olup hukuki sorunlarla ilgili konularda avukatlardan destek almanız önerilir. Sitede yazılan cevaplardan ötürü yaşanan hukuki sorun ve mağduriyetlerden hukukmedeniyeti.org sorumlu değildir.
  • Binanız merkezi ısıtma sistemine sahip bir bina ise 02.05.2012 tarihinden itibaren bina ister 100 yıllık olsun ister 1 günlük ısı pay ölçer sistemlerinin kanunen konulması yasal bir zorunluluktur. Size öncelikli tavsiyem yaşadığınız ilin çevre ve şehircilik bakanlığı il müdürlüğüne yazılı bir dilekçe ile müracaat edin. Binanızın durumunu ve yöneticinin aldığı kararı dilekçenizde belirtin ve bu ısı pay ölçerlerin kanunen zorunlu olup olmadığını bakanlığa sorun. Gelen cevap kanunen zorunlu olduğunu gösterir olursa. O cevap yazısı ile birlikte yöneticiye ihtarname çekin bu ekipmanları kur, kurmayacaksan da ben yakıt ödemeyeceğim diye. Çünkü kanun tüm sorumluluk bina yöneticisindedir diyor. Ardından Kamu denetçiliği kurumuna şikayette bulunun ve tavsiye kararı isteyin. Yapılacak olan ilk kat malikleri kurul toplantısına mutlaka katılın ve o toplantıda alınacak kararların tamamına kararlar ne olursa olsun "mutlak butlanla" itiraz ediyorum diyerek itiraz edin karar defterine de bu itiraz şerhinizi yazdırın. Bu sitede paylaşılan Yargıtay kararları tamamen saçmalıktan ibaret. Kanun adamları kanunları yeterince okumamasından ve algılayamamasından verilmiş açıkça kanuna muhalefet teşkil eden kararlar ve bu kararlar da devleti yargılama usulü yönünden de tazminat ödemeye mahkum edecek kararlardır. Zira kötü niyetli kat maliklerinin veya apartman yöneticisinin ekmeğine yağ süren hırsızlığın ve adaletsizliğin önünü açan yargı kararlarıdır. Yargıtay bu kararları verirken kamu düzenini sağlanması açısından Yönetmeliğin iptali için dava açması gerekirken bu işlemi de yapmaktan kaçmaktadır. Unutmayın Yargıtay kararları sadece örnek kararlardır. Açılacak bir dava da mahkeme mutlaka Yargıtay kararlarına göre karar verecek diye de bir kaide bulunmamaktadır.

Cevap Yaz