Emniyet ve jandarma kayıtlarının silinmesi


merhaba, 2012 yılında hakkıMda açılan uyuşturucu kullanmak için bulundurma davasında denetimli serbestlik aldım ve 2014 yılında dava düŞürülmüştür jandarmada gbtmden dava kararını götürüm sildirdim Gbt ve KİHBİ tutulan kayıtların sildirilmesi mümkün mü yönergeye göre 4 suç kaydı tutulabiliyor onun dışındakiler sildirilebiliyor diye okudum bunu için ne yapmam daha önce karakolda yapılan takipsizlik yada düşmüş davaların savunmalarını dosyalarını tutup silmemeleri hukuksal mı bunlarda silinebilir mi?
"Emniyet ve jandarma kayıtlarının silinmesi" kararları bulmak ister misiniz? Arama kavramlarınızı sayfanın en üstündeki arama çubuğuna yazıp ara tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
Yorumlar
Sorulara verilen cevaplar tartışma amaçlı olup hukuki sorunlarla ilgili konularda avukatlardan destek almanız önerilir. Sitede yazılan cevaplardan ötürü yaşanan hukuki sorun ve mağduriyetlerden hukukmedeniyeti.org sorumlu değildir.
  • Bilgi Edinme Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte kişiler bu sistemde, haklarında herhangi bir kayıt olup olmadığını, 24.06.2002 tarihinde Yönergenin 16/c maddesinin 6. alt bendinde yapılan değişiklikle, İl' de Valilik makamına, ilçe' de Kaymakamlığa bir dilekçe ile başvurup, dilekçe mahalli Jandarma ve polis bilgi toplama birimlerine havale edildikten sonra öğrenebilmektedirler.

    KİHBİ Bilgi Sistemi’nde, yönerge doğrultusunda, kişiler haklarındaki GBT kaydını sildirmek için kaydın sildirileceği suçlarla ilgili daha önce kararı veren mahkemeye müracaat ederek beraat, ceza verilmesine yer olmadığı, davanın düşmesi veya davanın ortadan kaldırılması kararlarını alıp, kararın kesinleşmesinden sonra dilekçelerine kararı eklemek suretiyle, İçişleri Bakanlığı Genel Bilgi Toplama Daire Başkanlığına gönderdikleri takdirde haklarındaki kayıt iptal edilmekte ve bilgi sisteminden çıkarılmaktadır.

  • https://www.hukukmedeniyeti.org/hukuki-makale/86/g-b-t-kaydinin-silinmesi/ konuyla iligili sitedekibu yazıyı okuyabilirsiniz

Cevap Yaz