Borçlu, alacaklı tarafından banka hesaplarına konulan haciz sonucu mevduatın yasal sürede (6 ay) istenmediği gerekçesi ile icra dairesine "banka hacizlerinin düştüğü" nün bankalara bildirilmesi amacıyla yazılı başvurur. ( Bu arada haciz konulan tutar 4 -5 bankada toplam 20-30 tl dir ) İcra dairesi talebi reddeder. Borçlu da davacı olarak alacaklının davalı olduğu, icra dairesinin red işleminin iptali ve harçsız olarak icranın düştüğünün bankalara bildirilmesi talebi ile İcra Hukuk Mahkemesinde dava açar (memur muamelesini şikayet ) . Mahkemenin ilk celsesinde hakim davacıdan 1000 tl bedel ile bilirkişi incelemesi ister. Davalı kurum avukatı davayı takip etmeyeceklerini belirtir. A) Davacı, bilirkişi ücretini yatırmaz dava reddedilirse, davacı aleyhine davalı avukatına vekalet ücreti çıkar mı? B) Bilirkişi ücreti 1000 tl yatırılır ve dava kabul edilir ise ( İcra Hukuk Mahkemesi icra dairesinin bankalara haczin düştüğünün bildirilmesi kararı verir ise), Davacı yatırdığı 1000 tl bilirkişi ücretini alabilir mi? Bu mümkün ise 1000 tl. davalı olan alacaklı tarafından mı, yoksa kusurlu olan icra dairesi tarafından hazinece mi ödenecektir? Yanıt için teşekkürler.
"Bilirkişi ücret iadesi" kararları bulmak ister misiniz? Arama kavramlarınızı sayfanın en üstündeki arama çubuğuna yazıp ara tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
Yorumlar
Sorulara verilen cevaplar tartışma amaçlı olup hukuki sorunlarla ilgili konularda avukatlardan destek almanız önerilir. Sitede yazılan cevaplardan ötürü yaşanan hukuki sorun ve mağduriyetlerden hukukmedeniyeti.org sorumlu değildir.
    Henüz cevap yazılmamış.
Cevap Yaz