Merkezi sistem ısınma giderleri


Merhabalar. Sitemizde yapılan olağan genel kurul toplantısında doğalgaz faturaları düşük gelen daireler için 15 derece farkı adı altında, enerji firmasının kendince uyguladığı bir algoritma ile ceza niteliğinde bir bedel ödetilmesi karara bağlanmıştır. Enerji verimliliği kanununda ve ilgili mevzuatta, "Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır." hükmü bulunmaktadır. Bunun için de bağımsız bölüm termostatlarının 15 dereceden aşağı olmaması gerekmektedir. Termostatik vana bulunan dairelerde termostatlarının 15 derecenin altına alınması da kullandığımız termostatların üretiliş şekli gereği mümkün değildir. Oturduğum dairenin güney cephe olması, balkonlarımın çif kat ısı cam ile kapatılması sonucunda ise oda sıcaklıkları 22 derecenin bile altına düşmemektedir. Güneşli günlerde dışarısı ne kadar soğuk olursa olsun, dairemin sıcaklığı 28 derecelere kadar çıkabilmektedir. Bu durumda da doğal olarak termostat devreye girmemekte ve fazla bir yakıt tüketimi olmamaktadır. Sırf enerji firmasının zannımca yasal olmayan 15 derece farkı cezasına maruz kalmamak için termostatımı 25 derecenin üstünde tutmam ve aşırı sıcaklığı kontrol altına almam için kapı-pencereleri açmam mı gerekiyor? Böyle bir karar hukuki midir? Nasıl bir yol izlemem gerekir. Değerli cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
"Merkezi sistem ısınma giderleri" kararları bulmak ister misiniz? Arama kavramlarınızı sayfanın en üstündeki arama çubuğuna yazıp ara tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
Yorumlar
Sorulara verilen cevaplar tartışma amaçlı olup hukuki sorunlarla ilgili konularda avukatlardan destek almanız önerilir. Sitede yazılan cevaplardan ötürü yaşanan hukuki sorun ve mağduriyetlerden hukukmedeniyeti.org sorumlu değildir.
    Henüz cevap yazılmamış.
Cevap Yaz