Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol
Advertisement

Sitenize Ekleyin0 oy

Temyiz aşamasında dosyaya delil sunulması

*Hastanın ölümü ile ilgili şikayet üzerine Savcılık "olay gününe ait kamera görüntüleri"ne el koyuyor.

*Valilik "Soruşturma" başlatıyor ve bu "CD"leri muhakkike teslim ediyor. Muhakkik bu CD'leri inceliyor.

*Muhakkik'in "Soruşturma Izni Verilmemesi Kanaati"ne rağmen Valilik Makamı Soruşturma Izni veriyor ve mahkeme başlıyor. *Yargılama aşamasında mahkeme dosyasında  bu "CD"ler mevcut görünsede bulunamıyor. *Hakim "Olay açık ve net, CD'lere gerek yok" diyerek hükmü açıklıyor ve sanık "Taksirle Ölüme Sebebiyet Vermek" suçundan cezalandırılıyor.

*** Temyiz dilekçesine Sanık Avukatı tarafından bu "CD"ler delil olarak sunularak, "Savunma Hakkımız Kısıtlandı" diyerek kararın usulen bozulması talep ediliyor.

Soru-1: Mahkeme dosyasında mevcut görünen ancak bulunamayan!!! bu "CD"lerin temyiz aşamasında "Delil" olarak sunulması mümkün müdür? 

Soru-2: Temyiz aşamasından sonra muhakkik hakkında suç duyurusunda bulundum ve mahkeme dosyasında kaybolan CD'lerin Il Sağlık Müdürlüğündeki dosyada mevcut olduğunu öğrendim. Hasta yakınını hastaymış gibi anlatan muhakkik hakkında ise "CD"ler delil olarak incelenmedi!!! Dosya temyiz aşamasında olduğu için "CD"lerin incelenmesinin yargının takdirinde olduğu belirtildi!!! Bu mümkün müdür? 


Cevaplar


ceza yargılamasında sözkonusu delili her aşamada sunabilirsiniz. Davanın esasını , suçun sübut biçimini etkileyecek bir delilin araştırılmamış olması temyiz ve bozma nedenidir.

Cevapla

Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim
Advertisement
Advertisement