Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol
Advertisement

Sitenize Ekleyin
Makaleler
3 Yorum

Rakabet Kurulu Kararında Konut-İşletme-İhracat... Kredi fazilerine ilişkin kısımlar- Kartel oluşturan 12 banka

 1. Belge 5: GARANTİ’de yapılan yerinde incelemede elde edilen, 21.10.2008 tarihinde Finansal Kurumlar ve Kurumsal Bankacılıktan sorumlu GMY (…..) tarafından Kurumsal Bankacılık Koordinasyon Birim Müdürü (…..) gönderilen “Akbank (Çok Gizli)” konulu iç yazışma niteliğindeki e-postada şu ifadeler yer almaktadır:

“(…..) aradı. Proje finansmanı ve işletme kredilerinde kanunen artıramıyoruz ama ihracat kredilerinde birlikte bir artış yapsak mı dedi.

L+500’lere çekelim mi diyor. Bir bakalım Cuma konuşalım dedim. Ben gelene kadar siz de bir değerlendirin lütfen

 1. (…..) tarafından (…..) 31.10.2008 tarihinde gönderilen aynı konulu e-posta mesajında ise, “Bizde fiyat indirimine değecek sayıda ve düşüklükte kredi yok diye söyledim.” İfadeleri bulunmaktadır.
 2. Belge 6: GARANTİ’de yapılan yerinde incelemede alınan, 23.10.2008 tarihinde Bireysel Bankacılık ve Dağıtım Kanallarından sorumlu GMY (…..) tarafından GM (…..) gönderilen ve Hazineden sorumlu GMY (…..) bilgi verilen “konut kredisi faizleri” konulu iç yazışma niteliğindeki elektronik postada şu ifadelere yer verilmiştir:

“Konutta 5 puan daha artırmayı öneriyoruz.

1,84 e geleceğiz (24,45 bileşik). İndirimliyi de 1,82 yapmayı düşünüyoruz (24,16 bileşik).

Rekabet ile de anlaştık, hepsi geliyor.

Sizin için uygunsa yarından itibaren yapmak için apko mail atmak istiyoruz. … Not: aynı artışı (5 puan), oto ve destekde de yapacağız

 1. Belge 9: FİNANSBANK’ta yapılan yerinde incelemede elde edilen, 22.10.2009 tarihinde Perakende Satış / Kitle Bankacılığı Satış Yönetimi Birim Yöneticisi (…..) tarafından Konut ve Oto Kredileri Ürün Yönetimi Birim Yöneticisi (…..) gönderilen ve Bireysel Bankacılık Satış Grup Yöneticisi (…..) ile Kitle Bankacılığı Satış Yönetiminde Yönetmen olan (…..) bilgi verilen “Ing bank refinansman smsleri” konulu e-postada;

“Ingbank konut kredisi olsun olmasın elinde datası bulunan bütün müşterilere sms le refinansman talep mesajı gönderiyor. Hatırladığım kadarı ile bankaların bu konuda kendi aralarında karar aldıklarını ve mesaj göndermeyeceklerini belirtmiştin

İfadelerine yer verilmiştir.


 1. (…..) tarafından aynı tarihte gönderilen cevapta, “Bugün de Akbank beni aradı. Konut krediniz görünüyor, refinansman yapalım dediler. Gördüğüm kadarıyla herkes saldırıda bizim de bir şeyler yapmamız lazım.” Denilmiştir. (…..) tarafından ise aynı tarihte, “Pazartesi (…..) ve (…..) ya konuyla ilgili talebimizi geçebiliriz. Bence de refinansman işini artık herkes biliyor banka olarak fark yaratmak gerek” cevabı verilmiştir.


 1. Belge 13: GARANTİ’de yapılan yerinde incelemede elde edilen, 28.10.2010 tarihinde AKBANK’ın Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu GMY’si (…..)den5 GARANTİ’nin Finansal Kurumlar ve Kurumsal Bankacılık GMY’si (…..) gönderilen kısa mesajda (sms) aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir:

“Günaydın dostum. Salı günü yemekte yine bir benchmark yapalım. Ben ekteki bilgilerimle geleceğim. Sen de arkadaşlarına aynı paralelde hazırlık için talimat ver istersen. Sevgiler.

 • TL, FX Krediler.
 • TL, FX Vdsz mevduat ortalaması.
 • TL, FX Vdli mevduat ortalaması.
 • İthalat FX satış, İhracat FX Alış.
 • Kar.
 • Toplam komisyon.
 • Tahsil ve takas rakamları.
 • Toplam müşteri sayısı.
 • Toplam ziyaret sayısı.”
 1. Belge 13: GARANTİ’de yapılan yerinde incelemede elde edilen, 28.10.2010 tarihinde AKBANK’ın Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu GMY’si (…..)den5 GARANTİ’nin Finansal Kurumlar ve Kurumsal Bankacılık GMY’si (…..) gönderilen kısa mesajda (sms) aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir:

“Günaydın dostum. Salı günü yemekte yine bir benchmark yapalım. Ben ekteki bilgilerimle geleceğim. Sen de arkadaşlarına aynı paralelde hazırlık için talimat ver istersen. Sevgiler.

 • TL, FX Krediler.
 • TL, FX Vdsz mevduat ortalaması.
 • TL, FX Vdli mevduat ortalaması.
 • İthalat FX satış, İhracat FX Alış.
 • Kar.
 • Toplam komisyon.
 • Tahsil ve takas rakamları.
 • Toplam müşteri sayısı.
 • Toplam ziyaret sayısı.”Belge 23:

*mevduat oranlarında indirim (Garanti 25 baz puan düşürecek, lütfen kontrol edin, belki biz daha agresif davranabiliriz?)

*kredi oranlarında indirim yok (şimdilik).


 kredi ve mevduat işlemleri bakımından şubelerin yetkileri yetersiz kalmakta ve şubeler genel müdürlüklerin o işlem özelinde belirlediği faiz oranı üzerinden işlem gerçekleştirmektedir.


 1. Belge 1
 2. GARANTİ’de yapılan yerinde incelemede alınan ve 21.08.2007 tarihinde (saat:14.36’da) GMY (…..) tarafından GM (…..)’e gönderilen, GMY (…..) ile (…..)’e bilgi verilen “Akbank 1.41” konulu yazışmaya “Yapılan Tespitler ve Elde Edilen Bilgi ve Belgeler” başlığı altında Belge 1 olarak yer verilmiştir. Söz konusu e-postada özetle; AKBANK’ın bir sonraki günden itibaren (22.08.2007) konut kredilerini aylık vadede %1,41 yapacağı ve İŞ BANKASI’nın halen bir değişiklik yapmadığı ifade edilmekte, kendilerinin nasıl bir politika izlemesi gerektiğine ilişkin olarak GM’nin önerisi talep edilmektedir.
 3. E-postada yer alan, AKBANK’ın ve İŞ BANKASI’nın konut kredisi faizi değişikliklerine ilişkin ifadeler incelendiğinde, İŞ BANKASI ile ilgili ifadenin bankanın hâlihazırdaki durumuyla, AKBANK ile ilgili ifadenin ise AKBANK’ın geleceğe yönelik fiyat stratejisiyle ilgili olduğu anlaşılmaktadır. Bu çerçevede, 21.08.2007 tarihinde GARANTİ ve AKBANK arasında konut kredisi faiz oranı değişiklikleri ile gelecekte uygulanacak faiz oranlarına ilişkin bir iletişim olduğu görülmektedir. Zira belgede, AKBANK’ın bir sonraki gün konut kredisinde uygulayacağı faiz oranını değiştireceği belirtilmekte ve uygulanacak yeni faiz oranı (%1,41) telaffuz edilmektedir. İŞ BANKASI’nın ise henüz bir değişikliğe gitmediği ifade edilerek, GARANTİ’nin faiz oranı değişikliğinden önce bir süre bekleyip beklememesi hususunda görüş istenmektedir.
 4. Söz konusu e-postadaki ifadeler, GARANTİ’nin ve AKBANK’ın henüz ilan edilmeden ve bu suretle kamuya duyurulmadan önce konut kredilerine ilişkin olarak birbirlerinin uygulayacakları faiz oranları hakkında bilgi edindiklerini ortaya koymaktadır. Öte yandan söz konusu yazışmayı gerçekleştiren kişilerin unvanları ve teşebbüslerin pazardaki konumları göz önünde bulundurulduğunda, paylaşılan bilgilerin GARANTİ yönetimince karar alma sürecine dahil edildiği ve bu durumun pazar üzerinde etki doğurabileceği anlaşılmaktadır. Zira AKBANK’ın gelecekteki faiz oranı değişikliği GARANTİ GMY’si tarafından GM’ye ve diğer ilgili GMY’ye, başka bir ifadeyle bankanın karar alma sürecinde etkin olan kişilere ulaşmıştır. Ayrıca TBB verilerine göre belgede adı geçen GARANTİ’nin ve AKBANK’ın 2007 yılında toplam konut kredileri içerisindeki pazar payları incelendiğinde, GARANTİ’nin %13,84 pazar payı ile lider konumunda olduğu, AKBANK’ın da %13,38 pazar payıyla GARANTİ’nin ardından ikinci sırada yer aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, e-postanın gönderildiği 21.08.2007 tarihinde saat 14.36’da, Akbank’ın ertesi gün uygulamaya başlayacağı faiz oranının Garanti tarafından şubelerden veya müşterilerden öğrenilme imkanı bulunmamaktadır. Zira banka genel müdürlüklerinin, yeni faiz oranlarını en erken uygulamanın başlamasından önceki gün mesai saati sonrasında şubelerine gönderdikleri tespit edilmiştir. Yukarıda yer verilen bilgiler çerçevesinde, konut kredilerinde en yüksek pazar payına sahip olan iki teşebbüs arasında geleceğe yönelik fiyat politikaları hususunda bir bilgi paylaşımının olduğu anlaşılmakta ve bu durumun ilgili teşebbüsler arasında koordinasyona neden olduğu değerlendirilmektedir.
 5. E-postada belirtilen faiz oranı değişikliklerinin uygulamaya yansıyıp yansımadığının tespiti amacıyla AKBANK’tan ve GARANTİ’den, e-postanın gönderildiği tarihi de içine alan 13- 31.08.2007 dönemi için konut kredisine ilişkin ilan edilen ve müşterilere uygulanan faiz oranları talep edilmiş ve gönderilen bilgiler çerçevesinde yapılan değerlendirmeye göre; GARANTİ 13-31.08.2007 döneminde konut kredisi faizlerinde herhangi bir değişikliğe gitmemiş ve söz konusu dönemde tüm vade ve tutarlar için aylık %1,34 oranında faiz uygulayacağını kamuya duyurmuştur. AKBANK ise 22.08.2007 tarihinde konut kredisi faiz oranlarını aynı gün yürürlüğe girmek üzere değiştirdiğini ilan etmiştir. Banka, 12 ay, 24 ay ve 36-240 ay vade ve tüm tutarlar için bir önceki dönemde sırasıyla %0,99, %1,29 %1,34 olarak belirlediği faiz oranlarını, sırasıyla %1,06, %1,36 ve %1,41’e yükseltmiştir. Dolayısıyla 21.08.2007 tarihli e-postada GARANTİ yetkilisinin belirttiği hususun doğruluğu AKBANK tarafından gönderilen bilgiler ile teyit edilmiştir. Nitekim e-postanın gönderim tarihi olan 21.08.2007 tarihinden bir gün sonra AKBANK, 26-240 ay vade için konut kredisi aylık faiz oranını %1,41’e yükseltmiştir.
 6. Bankaların uyguladıkları konut kredisi faiz oranları incelendiğinde bu oranların büyük ölçüde ilan edilen faiz oranları ile paralellik gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Aşağıdaki grafiklerde GARANTİ’nin ve AKBANK’ın 13-31.08.2007 tarihleri arasında açılan yeni kredi sayılarının müşterilere uygulanan faiz oranlarına göre dağılımına yer verilmiştir:
 7. Grafik 1: GARANTİ’nin Uyguladığı Konut Kredisi Faiz Oranları (13-31.08.2007)

 1. Grafik 2: AKBANK’ın Uyguladığı Konut Kredisi Faiz Oranları (13-31.08.2007)

 1. Grafiklerden de anlaşılacağı üzere AKBANK’ın faiz oranları 13-22 Ağustos döneminde ilan edilen faiz oranı olan %1,34 oranına yakın seyretmekte, ardından faiz oranı değiştikten sonra 22-31 Ağustos döneminde uygulanan faiz oranları %1,41 seviyesine gelmektedir. Nitekim 13-
 2. 22 Ağustos döneminde toplam 860 adet krediden 245’i %1,33; 367’si ise %1,34 faiz oranından verilmiştir. 22-31 Ağustos döneminde ise toplam 859 adet krediden 236 adedi

  %1,40; 360 adedi ise %1,41 oranından kullandırılmıştır. GARANTİ açısından da benzer bir durum söz konusu olup uygulanan faiz oranları büyük ölçüde ilan edilen faiz oranı olan

  %1,34’e yakın gerçekleşmiştir.

  1. Sonuç olarak, incelenen dönemde uygulanan faiz oranlarının ilan edilen faiz oranları ile büyük ölçüde paralellik göstermesinin, bankaların ilan edilen faiz oranlarına ilişkin geleceğe dönük fiyat stratejilerini birbirleri ile paylaşmalarının rekabeti kısıtlayıcı etkilerini artırdığı anlaşılmıştır.

  2.   Belge 5

   1. GARANTİ’de yapılan yerinde incelemede alınan, 21.10.2008 tarihinde GMY (…..) tarafından (…..)’e gönderilen “Akbank (Çok Gizli)” konulu e-postaya 5 numaralı belge olarak yer verilmiştir. Anılan belgede (…..), AKBANK GMY’si (…..)’nin, proje finansmanı ve işletme kredilerinde kanunen artıramamakla birlikte, ihracat kredilerinde birlikte bir artış yapmayı teklif ettiğini ve bu kapsamda faiz oranını Libor+500 seviyesine çekmeyi önerdiğini belirttikten sonra, biraz vakit istediğini ve Cuma günü konuşmak üzere sözleştiklerini ifade etmiş, son olarak konunun değerlendirilmesini istemiştir. (…..) tarafından (…..)’e 31.10.2008 tarihinde gönderilen aynı konulu e-postada ise, “Bizde fiyat indirimine değecek sayıda ve düşüklükte kredi yok diye söyledim.” ifadelerine yer verilmiştir.
   2. İç yazışma niteliğindeki bahse konu e-postada AKBANK’ın ve GARANTİ’nin GMY’leri arasında geçen görüşmeler aktarılmaktadır. Belgedeki ifadelerden hareketle, AKBANK’ın ihracat kredilerinde bir artış yapmak için GARANTİ ile ortak hareket etmek istediği ve bu kapsamda faiz oranını Libor+500 seviyesine çekmeyi önerdiği anlaşılmaktadır. Belgeden AKBANK’ın söz konusu teklifinin GARANTİ tarafından değerlendirildiği ve GARANTİ’nin ihracat kredilerinde birlikte hareket edilerek yapılacak bir artıştan elde edilebilecek faydanın az olması gerekçesi ile öneriyi kabul etmediği görülmektedir. Dolayısıyla AKBANK tarafından getirilen önerinin uygulamaya geçtiğine dair bir ifade bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra belgede yer alan “proje finansmanı ve işletme kredilerinde kanunen artıramıyoruz” ifadesinden de (…..)’nin bahsi geçen kredilerde de birlikte artış yapma niyetinin olduğu ancak ilgili mevzuat nedeniyle bunun mümkün olmadığı görülmektedir.
   3. Söz konusu belgede yer alan uzlaşma görüşmeleri nihai aşamaya ulaşmamış ise de, banka GMY’leri arasında birlikte fiyat tespit etme talebine ilişkin bir görüşmenin bulunması ve rekabeti sınırlayıcı nitelikte olan bilgilerin paylaşılarak ortak harekete geçilmesine yönelik eylemlerde bulunulması dahi rekabet ihlali olarak değerlendirilebilecek uygulamalardır. Zira GARANTİ GMY’si AKBANK’tan gelen öneriyi 4054 sayılı Kanun’a veya diğer ilgili mevzuata ya da banka teamüllerine aykırı olduğu için değil, olası uzlaşma konusu kredilerin hacminin düşük olmaması sebebiyle geri çevirmektedir. Diğer bir ifade ile belgede yer alan beyanlardan, kredi hacminin düşük olması durumunda işbirliğine yönelik olumlu cevap verilmesi olasılığı ortaya çıkmaktadır. Nitekim bankalarda yapılan yerinde incelemelerde elde edilen diğer belgelerden de anlaşılabileceği üzere, bankalar kendileri açısından makul gördükleri alanlarda rakiplerle rekabeti sınırlayıcı nitelikte uzlaşma içine girebilmektedir. Bu bağlamda e-postada yer alan ifadeler adı geçen rakip bankaların rekabeti sınırlayıcı bir koordinasyon içinde olduğunu ortaya koymaktadır.
   4. Üzerinde durulması gereken başka bir husus ise, AKBANK ve GARANTİ tarafından ifade edildiği üzere, ihracat kredisi faiz oranlarının bankalarca ilan edilmediğidir. Dolayısıyla ihracat kredisi faiz oranları müşteriler açısından şeffaf bir bilgi niteliği taşımadığından kredi kullanıcılarının bilgiye ulaşım imkanı sınırlı kalmakta ve bu durumda bankaların müşterileri aleyhine ortak hareket etmeleri kolaylaşmaktadır.
   5. E-postada dikkat çeken hususlardan biri de bankaların bireysel olarak kredi faizlerinde bir artırım veya azaltım yapmak istememeleridir. Bunun yerine yakın rakip konumundaki iki bankanın GMY’si iletişime geçme ihtiyacı hissetmekte, kredilerde bir artış yapmak üzere görüşmektedir. Bu durumun muhtemel sebebi, raporda yer verilen diğer belgeler de göz önünde bulundurularak, söz konusu bankaların aralarında süregelen uzlaşmanın dışına çıkmama isteği olarak değerlendirilmiştir. Böylece, bireysel olarak gerçekleştirildiğinde uzlaşmadan cayan taraf olarak görünecek banka, uzlaşmanın diğer tarafı ile birlikte hareket ederek işbirliğini devam ettirmek istemektedir.
   6.   Belge 6

    1. GARANTİ’de yapılan yerinde incelemede alınan, GMY (…..) tarafından 23.10.2008 tarihinde GM (…..)’e gönderilen ve GMY (…..)’na bilgi verilen “konut kredisi faizleri” konulu iç yazışma niteliğindeki e-postaya 6 numaralı belge olarak yer verilmiştir. Söz konusu belgeden; GARANTİ’nin konut kredisi aylık faiz oranlarında 5 baz puanlık (%0,05) bir artış yapmak istediği, bu artışın yapılması durumunda aylık vadede %1,84 oranına gelineceği, indirimli kredi faiz oranında da aylık %1,82 seviyesine çıkılacağı, bu konuda “rekabet” ile de anlaşıldığı ve onların da benzer artışlar yapacağı anlaşılmaktadır. Yine aynı belge içerisinde 5 baz puanlık bir artışın taşıt ve ihtiyaç kredilerinde de yapılacağı ifade edilmektedir.
    2. Bu ifadelerden, “rekabet” şeklinde gruplandırılan bankaların ve GARANTİ’nin konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde birlikte bir artış yapmak yönünde uzlaşmaya vardıkları anlaşılmaktadır. Ancak e-postada hangi bankaların bu uzlaşmanın içerisinde olduğu net bir şekilde belirtilmemektedir. Bu kapsamda öncelikle mesaj içeriğinde yer alan “rekabet” ifadesi ile kastedilen bankaların hangileri olduğuna değinmekte fayda bulunmaktadır. Bankalarda yapılan yerinde incelemelerde elde edilen belgelerin bir kısmında “rekabet” kelimesinin rakip bankaları ifade etmek üzere kullanıldığı görülmektedir. Her banka için kendine en yakın rakip konumundaki ve benzer büyüklükteki bankaların bu tanım içerisinde yer alabileceği tahmin edilmekle birlikte, belgede sözü edilen rekabeti kısıtlayıcı uzlaşmanın taraflarının belirlenebilmesi için hangi bankaların bu tanıma girdiği önem taşımaktadır.
    3. Diğer taraftan e-postanın 23.10.2008 tarihli olması sebebiyle uzlaşmanın bu tarihte ve sonraki birkaç gün içinde ilan edilen faiz oranlarını kapsadığı görülmektedir. Bu doğrultuda 23.10.2008 Perşembe ve 24.10.2008 Cuma günlerinde ilan edilen faiz oranlarında yapılan artışların, uzlaşmanın tespiti bakımından anlamlı olduğu değerlendirilmiş ve aşağıda kredi türü bazında teşebbüslerin ilgili döneme ilişkin ilan edilen faiz oranları incelenmiştir
  
13.11.2016 00:08:40

Yorumlar


   1. Konut Kredileri

    1. E-postada belirtilen konunun uygulamaya ne şekilde yansıdığını tespit etmek amacıyla, “rekabet” tanımı çerçevesinde değerlendirilen bankalardan konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerine ilişkin bilgi istenmiştir. Gönderilen bilgiler çerçevesinde hazırlanan tablolara ve bu tablolara ilişkin değerlendirmelere aşağıda yer verilmiştir. Tabloda e-postanın tarihi baz alınarak, bu tarihten önceki ve sonraki faiz ilanları yer almaktadır.
    2. Tablo 13: “Rekabet” Tanımı İçindeki Bankaların İlan Edilen Konut Kredisi Faiz Oranları
    3. GARANTİ

     İlan Tarihi

     Yürürlük Tarihi

     Eski Faiz Oranı

     Yeni Faiz Oranı

     Vade

     20.10.2008

     21.10.2008

     1,69%

     1,74%

     Tüm vadeler

     24.10.2008

     27.10.2008

     1,74%

     1,86%

     Tüm vadeler

     AKBANK

     İlan Tarihi

     Yürürlük Tarihi

     Eski Faiz Oranı

     Yeni Faiz Oranı

     Vade

     21.10.2008

     22.10.2008

     1,84%

     1,99%

     0-12 Ay

     1,69%

     1,74%

     Diğer vadeler

     23.10.2008

     24.10.2008

     1,99%

     2,09%

     0-12 Ay

     1,74%

     1,89%

     Diğer vadeler

     İŞ BANKASI

     İlan Tarihi

     Yürürlük Tarihi

     Eski Faiz Oranı

     Yeni Faiz Oranı

     Vade

     10.10.2008

     13.10.2008

     1,59%

     1,69%

     1-120 Ay

     23.10.2008

     24.10.2008

     1,69%

     1,84%

     1-120 Ay

     07.11.2008

     10.11.2008

     1,84%

     2,09%

     1-12 Ay

     1,84%

     1,89%

     13-60 Ay


     YKB

     İlan Tarihi

     Yürürlük Tarihi

     Eski Faiz Oranı

     Yeni Faiz Oranı

     Vade

     13.10.2008

     13.10.2008

     1,59%

     1,69%

     0-240 Ay

     24.10.2008

     24.10.2008

     1,69%

     1,84%

     0-240 Ay

     04.11.2008

     04.11.2008

     1,84%

     1,86%

     0-120 Ay

     NANSBANK

     İlan Tarihi

     Yürürlük Tarihi

     Eski Faiz Oranı

     Yeni Faiz Oranı

     Vade


     14.10.2008


     14.10.2008

     1,65%

     1,74%

     1-36 Ay

     1,69%

     1,74%

     37-60 Ay

     1,73%

     1,77%

     61-120 Ay

     1,79%

     1,84%

     121-180 Ay


     24.10.2008


     24.10.2008

     1,74%

     1,89%

     1-60 Ay

     1,77%

     1,92%

     61-120 Ay

     1,84%

     1,92%

     121-180 Ay


     28.10.2008


     28.10.2008

     1,89%

     1,94%

     1-60 Ay

     1,92%

     1,97%

     61-120 Ay

     1,92%

     1,97%

     121-180 Ay

     Kaynak: İlgili bankalardan alınan bilgiler

    1. Adı geçen bankaların ilan edilen konut kredisi faiz oranları incelendiğinde tamamının 23- 24.10.2008 tarihlerinde ilan edilen konut kredisi faiz oranlarında artış yaptığı görülmektedir. Bu çerçevede, GARANTİ 12 baz puan (%0,12), AKBANK 10-15 baz puan (%0,10-0,15), İŞ BANKASI 15 baz puan (%0,15), YKB 15 baz puan (%0,15) ve FİNANSBANK da 8-15 (%0,08-0,15) baz puan aralığında artış gerçekleştirmiştir.

    İhtiyaç Kredileri

    1. Aşağıdaki tabloda ise, bankalardan istenen bilgiler çerçevesinde hazırlanan, ilan edilen ihtiyaç kredisi faiz oranlarına yer verilmiştir. Tabloda e-postanın tarihi baz alınarak, bu tarihten önceki ve sonraki faiz ilanlarına yer verilmiştir.

    Tablo 14: “Rekabet” Tanımı İçindeki Bankaların İlan Edilen İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları
    GARANTİ

    İlan tarihi

    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı

    Vade

    20.10.2008

    21.10.2008

    1,99%

    2,04%

    3 - 60 Ay

    26.10.2008

    27.10.2008

    2,04%

    2,19%

    3 - 60 Ay


    AKBANK

    İlan tarihi

    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı

    Vade

    21.10.2008

    22.10.2008

    1,94%

    2,09%

    12-60 Ay


    23.10.2008


    24.10.2008

    2,09%

    2,19%

    12 Ay

    2,09%

    2,09%

    24 Ay


    04.11.2008


    05.11.2008

    2,19%

    2,19%

    12 Ay

    2,09%

    2,19%

    24 Ay


    İŞ BANKASI

    İlan tarihi

    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı

    Vade

    10.10.2008

    13.10.2008

    1,94%

    1,99%

    1-36 Ay

    23.10.2008

    24.10.2008

    1,99%

    2,09%

    1-36 Ay

    07.11.2008

    10.11.2008

    2,09%

    2,19%

    1-36 Ay


    YKB

    İlan tarihi

    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı

    Vade

    17.10.2008

    20.10.2008

    1,94%

    1,99%

    Tüm Vadeler

    23.10.2008

    24.10.2008

    1,99%

    2,04%

    Tüm Vadeler

    28.10.2008

    30.10.2008

    2,04%

    2,19%

    Tüm Vadeler


    NANSBANK

    İlan tarihi

    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı

    Vade

    07.10.2008

    07.10.2008

    1,89%

    1,99%

    1-60 Ay

    24.10.2008

    24.10.2008

    1,99%

    2,09%

    1-60 Ay

    28.10.2008

    28.10.2008

    2,09%

    2,19%

    1-60 Ay

    Kaynak: İlgili bankalardan alınan bilgiler

    1. Rekabet tanımı içerisinde yer alan bankaların ilan edilen ihtiyaç kredisi faiz oranları incelendiğinde, GARANTİ dışındaki bankaların tamamının 23-24.10.2008 tarihlerinde ilan edilen ihtiyaç kredisi faiz oranlarında artış yaptığı görülmektedir. AKBANK 10 baz puan (%0,10), İŞ BANKASI 10 baz puan (%0,10), YKB 5 baz puan (%0,05) ve FİNANSBANK da 10 baz puan (%0,10) artış yapmıştır. GARANTİ ise 26.10.2008 tarihinde faiz oranını 15 baz puan (%0,15) arttırmıştır.


Cevapla

   1. Taşıt Kredileri

    1. Aşağıda, bankalardan istenen bilgiler çerçevesinde hazırlanan ve 01.10.2008 ile 14.11.2008 tarihleri arasında ilan edilen taşıt kredisi faiz oranlarına yer verilmektedir. Taşıt kredilerinde kaskonun kredi kullandıran banka tarafından yapılması durumunda genellikle belli bir oranda faiz indirimi yapılmaktadır. Tabloda, kaskolu/kaskosuz ayrımı yapan bankaların taşıt kredisi faiz oranları, bu ayrım gözetilerek yer verilmiştir.

    Tablo 15: “Rekabet” Tanımı İçindeki Bankaların İlan Edilen Taşıt Kredisi Faiz Oranları

    ları

    GARAN


    İlan tarihi


    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı


    Vade

    Kaskolu

    Kaskosuz

    Kaskolu

    Kaskosuz

    20.10.2008

    21.10.2008

    1,83%

    1,89%

    1,88%

    1,94%

    3 - 60 Ay

    26.10.2008

    27.10.2008

    1,88%

    1,94%

    1,98%

    2,04%

    3 - 60 Ay

    AKBANK

    İlan tarihi

    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı

    Vade

    Kaskolu

    Kaskosuz

    Kaskolu

    Kaskosuz

    21.10.2008

    22.10.2008

    1,79%

    1,84%

    2,09%

    2,14%

    17 Ay

    1,89%

    1,94%

    24-60 Ay

    23.10.2008

    24.10.2008

    2,09%

    2,14%

    2,14%

    2,19%

    17 Ay

    1,89%

    1,94%

    1,99%

    2,04%

    24 Ay

    04.11.2008

    05.11.2008

    2,14%

    2,19%

    2,14%

    2,19%

    17 Ay

    1,99%

    2,04%

    2,06%

    2,11%

    24 Ay

    İŞ BANKASI


    İlan tarihi


    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı


    Vade

    Kaskolu

    Kaskosuz

    Kaskolu

    Kaskosuz

    10.10.2008

    13.10.2008

    1,77%

    1,82%

    1,84%

    1,84%

    1-48 Ay

    23.10.2008

    24.10.2008

    1,79%

    1,84%

    1,99%

    2,04%

    1-48 Ay

    07.11.2008

    10.11.2008

    1,99%

    2,04%

    2,19%

    2,24%

    1-12 Ay

    1,99%

    2,04%

    2,11%

    2,16%

    13-36 Ay

    YKB


    İlan tarihi


    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı


    Vade

    Kaskolu

    Kaskosuz

    Kaskolu

    Kaskosuz


    13.10.2008


    13.10.2008


    1,77%


    1,83%


    1,89%


    1,89%

    0-12 Ay

    13-24 Ay

    >24 Ay


    24.10.2008


    24.10.2008


    1,83%


    1,89%


    2,03%


    2,09%

    0-12 Ay

    13-24 Ay

    >24 Ay


    28.10.2008


    30.10.2008


    2,03%


    -


    2,06%


    -

    0-12 Ay

    13-24 Ay

    >24 Ay

    FİNANSBANK

    İlan tarihi

    Yürürlük tarihi

    Eski Faiz Oranı

    Yeni Faiz Oranı

    Vade

    Kaskolu

    Kaskosuz

    Kaskolu

    Kaskosuz

    14.10.2008

    14.10.2008

    1,89%

    1,94%

    1,94%

    1,99%

    1-60 Ay

    24.10.2008

    24.10.2008

    1,94%

    1,99%

    2,04%

    2,09%

    1-60 Ay

    28.10.2008

    28.10.2008

    2,04%

    2,09%

    2,16%

    2,21%

    1-60 Ay

    Kaynak: İlgili bankalardan alınan bilgiler

    /198-100


Cevapla

   1. Tablo 16: Bankaların Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Artış Miktarları ve Tarihleri
    Banka

    KONUT KREDİSİ

    İHTİYAÇ KREDİSİ

    TAŞIT KREDİSİ


    İlan Tarihi


    Artış Miktarı


    Vade


    İlan tarihi


    Artış Miktarı


    Vade


    İlan tarihi

    Artış Miktarı


    Vade

    Kaskolu

    Kaskosuz


    GARANTİ


    24.10.2008


    0,12%

    Tüm vadeler


    26.10.2008


    0,15%


    3 - 60 Ay


    26.10.2008


    0,10%


    0,10%


    3 - 60 Ay


    AKBANK


    23.10.2008

    0,10%

    0-12 Ay


    23.10.2008

    0,10%

    12 Ay


    23.10.2008

    0,05%

    0,05%

    17 Ay

    0,15%

    Diğer vadeler

    0,00%

    24 Ay

    0,10%

    0,10%

    24 Ay


    İŞ BANKASI


    23.10.2008


    0,15%


    1-120 Ay


    23.10.2008


    0,10%


    1-36 Ay


    23.10.2008


    0,20%


    0,20%


    1-48 Ay


    YKB


    24.10.2008


    0,15%


    0-240 Ay


    23.10.2008


    0,05%


    Tüm Vadeler


    24.10.2008


    0,20%


    0,20%


    Tüm Vadeler


    FİNANSBANK


    24.10.2008

    0,15%

    1-120 Ay


    24.10.2008


    0,10%


    1-60 Ay


    24.10.2008


    0,10%


    0,10%


    1-60 Ay

    0,08%

    121-180

    Ay


Cevapla

Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim
Advertisement
Advertisement