Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Makaleler
0 Yorum
Mahmut Asrağ

Adalete Erişimde Yeni Bir Yol: Pro Bono

İdil Elveriş’in “Adalete Erişimde Yeni Bir Yol: Pro Bono” başlıklı raporu, özellikle Anglo-Sakson hukuk sistemlerinde yerleşmiş olan, maddi imkânı kısıtlı olan kişi veya kamu yararına çalışan gönüllü kuruluşlara, avukatlık ücreti almaksızın veya çok az bir ücret karşılığı verilen hukuki hizmet uygulamasını tanıtıyor.

 

Türkiye’de, kişiler için avukatlık hâlâ yaygın ve kolay erişilen bir hizmet değildir. İnsan hakkı ihlallerine uğrayanların adalete erişiminin önündeki birçok engelden biri de ücretsiz hukuki hizmetlerin yetersizliğidir. Maddi durumu yeterli olmayanların adalete erişimini sağlamak üzere adli yardım ve müdafilik olarak iki ayrı mekanizma bulunmakta, ancak bunların işlerliği yeterli görülmemektedir. Diğer taraftan özellikle insan hakkı ihlallerine ilişkin davalarda avukatların gönüllü çabaları ile yürütülen hukuk mücadelesi bireysel çabalar olduğundan hem stratejik hukuki bir yaklaşım yakalamak güç olmaktadır, hem de maddi olarak sürdürülebilir bir durum olmamaktadır.

 

Pro bono uygulamaları, insan hakları sorunlarının toplumsal sahiplenilme tabanını genişletmesi ve ücretsiz müvekkil savunmayı, sadece bu işlere gönül vermiş aktivist avukatların işi olmaktan çıkarıp daha kurumsal hâle getirmesi açısından önemli fırsatlar sunuyor.

  
20.8.2015 20:27:11

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim