Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Makaleler
0 Yorum

Türk İstinaf sistemi hangi ülke sistemine benzemektedir?1.6.2005 tarihinde yürürlükten kaldırılan 1929 tarihli Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu 1877 Alman Ceza Muhakemesi Kanunundan etkilenmişti.


Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu eski kanuna temelde sadık kalmıştır. Ancak kanuna çağdaş gelişmeler doğrultusunda insan haklarının korunması konusunda birçok yeni hüküm girmiştir. Bu hükümlerin de Alman hukukundan etkilendiği görülmektedir. Başka bir ifade ile, yeni CMK, yüksek yargı yerlerinin içtihatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararları ve Ceza Muhakemesi Hukuku doktrini ile mukayeseli hukukun esasları ışığında Alman kanun yapma tekniğinden yararlanılarak hazırlanmıştır.


İstinaf kanun yolu hususunda da Alman hukukunun önemli ölçüde Türk hukukunu etkilediği görülmekle birlikte Fransız hukukunun da yansımaları görülmektedir.


Ancak Alman İtalyan ve Fransız hukuklarında istinaf mahkemesinin tüm kararlarına karşı temyize başvurulmasına rağmen Türk hukukunda istinaf mahkemesinin nisbeten daha ağır kararlarına karşı temyiz mahkemesine başvurulmaktadır.

  
16.4.2016 21:08:18

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim