Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin


Neden Hukuk Medeniyeti :


Ülkemizin hukuk gündeminde ve yargısında yıllardır devam eden kronikleşmiş sorunlar bulunmaktadır. Hukuk Medeniyeti Portalımızda ve portalımızın bağlantılı diğer tartışma platformlarında mesleki gündemimizi işgal eden mevzuat, içtihat ve uygulama sorunlarını paylaşma, bu yolda çözümler oluşturma arzusundayız. Öncelikli amacımız yargı reformu çalışmalarında projelerin oluşmasına katkı sunmaktır.


Bunun yanında yargı ve bürokrasiyi en görünür amacından dahi saptırarak yargıyı devleti ele geçirmenin aleti haline getiren ve on yıllardır yargı ve bürokrasi içinde sinsi bir şekilde oluşturulan hukuk dışı yapılanmalarla mücadelede tüm tarafların adil kurallar içinde münazarada bulunacağı özgür bir paylaşım ve tartışma paltformuna da ihtiyaç bulunmaktadır.


Bu ülkeyi vatan bellemiş özgür hukukçular olarak ; geçmiş hafızamızdan zerre fire vermeksizin hiçkimseyi peşinen suçlu ilan etmeye, düşüncelerinden ötürü , ötekileştirmeye hakkımız olmadığını düşünüyoruz..


Özellikle bugünlerde tüm tarafların fikirlerini adil kurallar ve ölçüler içinde dile getirmeleri adaletli bir geleceğin inşasında büyük önem taşımaktadır. Patformumuzda ülkenin tüm hukukçuları, hukuk gündemi ve güncel yaşamla ilgili paylaşımlarını yapma hakkına sahiptir. Adil tartışmalar olmadan ortaya çıkan gerçeklerin tek taraflı kalacağı ve ikna edici olmayacağı düşüncesindeyiz.


Gündeme dair yazılar, hukuk gündemiyle alakalı köşe yazıları, basın haberleri, adli vakıalar, edebi paylaşımlar özetle insana dair her paylaşım bizim için değerlidir.


Terentiusun dediği gibi Homo sum, humani nil a me alienum puto "İnsanım ben, insana ait hiç bir şey bana yabanci değildir" ya da Can Yücel gibi söyleyecek olursak "İnsanlığa dair ne varsa kabulümüzdür.


Tartışma ve paylaşımlarımızın düşünsel tezlerle yapılması öncelikli tercihimizdir. Bunun yanında geçmişte mağdur eden ve edilen taraflarıyla birer vakıaya dönüşmüş hadiselerin taraf isimleriyle dile getirilmesi de elbette kaçınılmaz bir zorunluluktur.


Amacımız müsademe-i efkardan barika-i hakikatin neşet etmesidir. Usulümüz ise hukuki nezaket, incitmeden ve incinmeden konuşmaktır. saygılarımızla

HM Hukuki Haberler    HM İçtihat Koleksiyonları   HM Yargıtay Hukuk Daireleri Kararları   HM Yargıtay Ceza Daireleri Kararları   Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim