Yargıtay Daire Bilgileri İle Dosya Sorgulama

Yargıtay Daire Bilgileri İle Dosya Sorgulama

Bu yazımızda Yargıtay Daire bilgileri ile dosya sorgulamanın ne olduğu, ne işe yaradığı ve nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Yargıtay Dosya Sorgulama Nedir ?

Temyiz nedeniyle Yargıtay'da bulunan dosyanın durumunu öğrenmek için Yargıtay'ın, Dosya Sorgulama web sayfasının kullanılarak dosyanız Yargıtay'daki aşaması hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan sorgulamadır.


Dosya sorgulama ile emsal Yargıtay kararları arasındaki fark Nedir?

Dosyanızın Yargıtay aşamasındaki durumunu dosya sorgulama ile öğrenirken; kendi lehinize karar verilmesi için benzer davalarda daha önce verilen ve kendi lehinize olan kararları örnek olarak mahkemeye sunarak haklı olduğunuzu mahkemeye ispat etmek istiyorsanız Yargıtay Emsal Karar Arama ile örnek kararlar bulursunuz.

Eğer Yargıtay'daki dosyanızın hangi aşamada oludğunu öğrenmek itiyorsanız, Yargıtay Yerel Mahkeme bilgileri ile dosyanızın Yargıtay'da hangi aşamaya geldiğini öğrenebilmek için lütfen tıklayınız: Yargıtay Yerel Mahkeme Bilgileri ile Dosya Sorgulama

Ulaşmak istediğiniz husus, dosyanızın Yargıtay'daki aşaması değil de hukuki sorununuza ilişkin örnek karar arama ise; ayrıntılı bilgi için tıklayınız : Karar Arama


Yargıtay Dosya Numarası , İlk Derece Dosya Nuramarası, Bölge Adliye Mahkemesi Dosya Numarası nedir?

ilk derece mahkemesinde (örneğin İstanbul 1. Aile Mahkemesinde) bir dava açıldığında esas numarası alır ve esas numarasının yıl kısmı davanın açıldığı yıl olunken, no kısmı ise o yıl o mahkemeye açılan davanın sıra numarası olur. Dava 2018 yılında açılmış ise esas yılı 2018 olurken, o mahkemede açılan dava sayılı o sırada 300 ise sizinki de 301 olur ve dosyanızın esas bilgisi (esas numarası da denir) 2018/301 olur.

Davanızda karar verildiğinde bu kararı istinafa taşırsanız, Bölge Adliye Mahkemesinde dosyanız örneğin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesine düşmüş ise istinaf mahkemesince de ayrıca bir esas numarası alır.

Bölge Adliye Mahkemesince verilen kararı temyiz ile Yargıtay'a taşırsanız dosyanız örneğin Yargıtay 2. Hukuk Dairesine düşmüş ise bu dairece 3. bir esas numarası alır.

Yargıtayda dosya sorgulama kısmından bu üç mahkemenin esas bilgileri ile sorgulama yapabilirsiniz.


Yargıtay Daire bilgileri ile dosya sorgulama nasıl yapabilirim ve Yargıtay dosya inceleme sıra durumumu nasıl öğrenirim?

1- Öncelikle Yargıtay'ın resmi web sitesinin Yargıtay Dosya Sorgulama sayfasına gitmeniz gerekmekte. Bunun için lütfen tıklayınız: Yargıtay Daire Bilgileri ile Dosya Sorgulama

2- Dosyanızı Yargıtay Dairesinin bilgileri ile sorgulamayabilirsiniz.

Örneğin; Temyiz ettiğiniz dosyaya Yargıtay 1.Hukuk Dairesi bakıyor ise, Yargıtay 1. Hukuk Dairesini seçip, Yargıtay 1. Hukuk Dairesinin dosya bilgilerini girmeniz ve diğer bilgileri de girdekten sonra sorgula tuşuna basmanız gerekmektedir.
3- Daha sonra İstanbul 1. Aile Mahkemesinin dosya bilgilerini girin. Esas numarası denilen dosyanızın Esas yıl ve esas no bilgisini ve de güvenlik kodunugirerek sorgula tuşuna tıklayın.